2 hafta komada kaldı, çıktıktan daha sonra Yeni Zelanda aksanıyla konuşmaya başladı

miRBey

Aktif Üye
2 hafta komada kaldı, çıktıktan daha sonra Yeni Zelanda aksanıyla konuşmaya başladı
ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentinde 24 yaşındaki Summer Diaz, geçen yıl 25 Kasım’da karşıdan karşıya geçerken bir aracın çarpması kararı 2 hafta komada kaldı.

Daily Mail’de yer alan habere göre Diaz, ‘o gün ne yaşadığı hakkında hiç bir şey’ hatırlamıyordu.

Baş travması dahil çeşitli faydalanmalarla hastaneye kaldırılan Diaz, 2 haftasını komada geçirdi.

Uyandığında ‘kafası karışmış ve tarafını şaşırmış’ hissettiğini belirten Diaz, “İnsanlarla konuşmaya çalıştığımı hatırlıyorum ve sesim farklı geliyordu” sözlerini kullandı.

Diaz, komadan çıktıktan daha sonra daha evvel ömründe hiç gitmdiği Yeni Zelanda’nın aksanıyla konuşmaya başlamıştı.

Diaz, “daha sonra rehabilitasyona gittim ve sesim biraz düzelmey başladı. Terapistlerle çalışıyordum lakin hala epeyce yavaş konuşuyordum. Bu yüzden bir şey duymak zordu. Sesim güçlendikçe beşerler aksanı daha fazla duymaya başladı” dedi.

Habere göre Diaz’ın aksanı o kadar güçlendi ki beşerler nereli olduğunu sorgulamaya başladı.

Daha evvel erkek arkadaşında da olan, güzel bir İngiliz aksanı olduğunu kaydeden bayan, bir orta Fransız ve Rus aksanı olduğunu ve şu an ise Avustralya yahut Yeni Zelanda aksanının yerleştiğini lisana getirdi.

Öte yandan Diaz, yeni bir aksana sahip olmayı sevdiğini ve ne olacağını görmek için bekleyeceğini söylemiş oldu.

Diaz’ın başına gelen olay, ‘Yabancı Aksan Sendromu’ (FAS) olarak biliniyor.

Tam manasıyla tedavisi mümkün olmayan sendrom, vakit içinde kaybolabiliyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.