Adalar’da 5 Ekim prestijiyle akülü araç kullanmak yasak: ‘Ada E-5’e döndü’

miRBey

Aktif Üye
Adalar’da 5 Ekim prestijiyle akülü araç kullanmak yasak: ‘Ada E-5’e döndü’
UKOME, sürat sonunun aşılarak kazalara niçiniyet verilmesi ve araçların yayaların geçiş güzergahlarına park edilmesi üzere münasebetlerle Adalar’dan akülü araçların kaldırılması sonucu aldı. UKOME’nin sonucuna göre, Adalar’da 5 Ekim’den daha sonra akülü araç kullanmak yasak olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), UKOME sonucunı içeren afişleri Adalar’da çeşitli noktalara asarak ihtarda bulundu. Akülü araç yasağı Adalar’da tartışmaya niye oldu.

‘Akülü araçlar da Adalar’a zararlı’

Akülü araçların kaldırılması gerektiğini söyleyen ada sakini, “Zira bu akülü araçlar evvelinde Adalar’da yoktu. İki sene içerisinde akülü araçlar ortaya çıktı. Biz çocukluğumuzda adayı yürüyerek gidip geliyorduk. Lakin artık bu akülü araçları herkes aldı ve artık ticareti yapılmaya başlandı. Ben bu akülü araçların adaya ziyanlı olduğunu düşünüyorum. Şu an kullandığım akülü araç bana ilişkin değil bir arkadaşımın. Şu an yük taşımak için ödünç aldım” dedi.

‘Adalar E-5 Karayolu’na döndü’

46 yıllık ada sakini Faika Ayça ise “ada bu akülü araçlar yüzünden e-5 karayolu’na döndü. ada, ada olma niteliğini oldukçatan kaybetti. akülü araçların adadan zinhar kalkması gerekiyor. zira adada artık yol yok. Adada yol olmadığına nazaran bu akülü araçların kaldırılıp belediyenin araçları çalıştırılması lazım. evvelce biz yürüyerek adayı gezerdik. lakin şu an adada bir akülü araç furyası var. adanın statüsü değişti. evvelden adaya 3 tane vapur gelirdi” diye konuştu.

‘Akülü araçlar toplanırsa büyük karışıklık çıkar’

Verilen hakkın geri alınmayacağını söyleyen ada sakini Özkan Atak, “30 yıldır adada yaşıyorum. Ehliyeti ve ruhsatı olmayan bireylerin akülü araçları kaldırılsın. Zira küçücük çocuklar kullanıyor. Bir düzenleme yapılması lazım. Lakin direkt olarak insanların şahsî araçları ellerinden alınmamalı. Verilen hak geri alınmaz. Ruhsatım olmadığı için iki kez akülü aracımı polis aldı. Fakat şu an ruhsatlı bir aracım var ve ben o aracı etkin bir biçimde kullanıyorum. Şu an adada on binlerce akülü araç var. 5 Ekim’de bu akülü araçları toplarlarsa büyük bir karışıklık olur. Benim duyduğuma göre 5 Ekim’de yetkililer kapıların önünden bile araçları toplayacak. Hatta çevik kuvvet bile getirilecekmiş” tabirlerini kullandı.

‘Kimse akülü aracıma dokunamaz’

Atak, kelamlarına şöyle devam etti:

“Adada akülü araçlar yüzünden kazalar oluyor’ diyenler meskenlerinde oturan monşer kadrosu. Ben akülü aracımı korsan olarak kullanmıyorsam, kimse benim akülü aracıma dokunamaz. bu biçimde bir hakları yok. Aracımı kapının önüne khalbukim 5 Ekim’de alacaklar. Konutun içine bahçeye khalbukim kullanamadıktan daha sonra akülü araç ne işe yarayacak. Şu an 5 bin liraya aldığım akülü aracı 500 liraya satacağım. Adaya gelen ziyaretçiler akülü araç kiralayıp gezebiliyor. sebebi ise belediyenin getirmiş olduğu araçların yetersiz olması. Korsan olarak bu araçların kiralanması bir nevi vatandaşa hizmet diye düşünüyorum.”

‘Yanlış bir uygulama’

Akülü araçların kaldırılmasını istemeyen
bir öbür ada sakini Nuri Yürek ise “Büyükada’da Tepeköy denilen bir yer var. Adanın zirve noktası burası orada oturan yaşlılar nasıl inecekler. UKOME bizi göz arkası etmiş durumda. Önümüzde kar, kış, yağmur var. Kronik hastalığı olanlar, o yokuşu nasıl inip çıkacak? Bizi toplu taşıma aracına yönlendiriyorlar. Bu pandemi periyodunda toplu taşımada hastalık taşıma riski fazla. Beni bir adalı olarak yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Az evvel emniyet müdürlüğüne gittim. Gerekli raporlarımı sundum. Artık incelemeler daha sonrası çıkacak sonucu bekleyeceğim. Olumsuz bir karar çıkarsa Tepeköy’den nasıl inip çıkacağım? Ben kalp rahatsızlığı olan bir beşerim” diye konuştu.

‘Engelliler için tasarlanmış araçlar kapsam haricinde’

Engelliler için özel tahsis edilmiş, manuel ya da elektrikli araçlar bu yönerge kapsamı haricinde tutulacak. hem de Adalar ilçesinde; ferdi elektrikli araç kullanmak isteyen şahıslar için ise birtakım kurallar aranıyor. Bunlar, Adalar’da ikamet ediyor olmak. (ikincil adres olarak Adalar yazılsa bile kabul edilmeyecek) 66 yaşından gün almak, uygun şoför evrakına sahip olmak.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.