Az görülen bir rahatsızlık harika kalça

CeReN

Üye
Bir bacağı daha kısa olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki Alexsandır Alexsandrov İvanov, Çabukoğlu tarafınca ameliyat edildi. Milyonda bir görülen bu rahatsızlık başarılı bir biçimde gerçekleştirildi. Küçük Alexsandır Alexsandrov İvanov yaşıtları üzere yürüyebilecek. Çabukoğlu, bu tıp ameliyatların dünya genelinde de çoğunlukla yapılmadığını ancak düzgün sonuçlar veren cerrahi bir süreç olduğunu vurguladı. Bu üzere doğumsal hastalıkların tedavisinde fazlaca nadir bir hastalık olduğu için tedavi konusunda da tecrübenin kıymetli olduğunu belirtti.

Milyonda bir görülen az bir hastalık

Çabukoğlu, “Bu hastamızda Proksimal Femoral Fokal Deficiens (uyluk kemiğinin doğumsal kısalığı ve yetmezliği) denilen hayli ender görülen bir rahatsızlığı vardı. Bir bacağında bu sorun mevcuttu. Kalçasının kemikleri kıkırdak yapısında olup kemikler içinde da boşluklar vardı. Bu hali ile kaldığı sürece yürüme bahtı maalesef yoktu. Ortez ile de hayli istikrarda olamayacak biçimde tahminen de yürüyebilir hale gelecekti. Çok az bir hastalık olduğu için tedavi konusunda da tecrübe nitekim çok değerli. Bu tip rahatsızlıklarda yalnızca uzatma yapmak kâfi olmuyor. Bu yüzden üstün kalça ameliyatı denilen bir cerrahi süreç yaptık. Buradaki gayemiz kalçasının bir daha bir olağan kalça haline getirmekti. Bunu yaptığımız vakit güzelleşme tamamlandığında kalçası olağan bir kalça haline geliyor. Lakin kısa kalmış oluyor. Bu kemikleşme ve kalçanın tedavisini takiben biz bu tarafa bir daha 8 ay daha sonra başlamak kaidesi ile evvel uzatmalar yapacağız öteki bacağı da eşitlemek isteyeceğiz. Bu hastaların başka bacağında da uzama durdurulması üzere fizyocerrahileri gerekiyor. Yani bu hastamızın tedavisi büyüme tamamlanıncaya kadar aralıklı olarak görmek gerekiyor. Ben ailelere hatta şu biçimde söylüyorum: bu tedavi bitene kadar akraba üzere aile üzere irtibat ortasında olmak durumundayız zira bu hakikaten tedavisi hem aile hem tabip açısından güç ve emek gerektiren bir müddetç, yakın takip gerektiriyor. Bu ameliyat düzgün bir cerrahi süreç. Takiplerle tedaviye devam edeceğiz. Sık uygulanan bir sistem değil. Milyonda bir görülen rahatsızlık. Şuanda her şey yolunda hastamızı taburcu edip Bulgaristan’a uğurlayacağız” sözlerini kullandı.

Ameliyat Türkiye’de gerçekleşti

Türkiye’de operasyonun başarılı geçmesine fazlaca keyifli olan Alexsandır Alexsandrov İvanov’un annesi Boryana Stançeva Dobrinova, “Ülkede sıhhat fazlaca ilerlemiş durumda. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesine, başta Cengiz Beyefendi ve grubuna teşekkürlerimizi sunuyoruz. Oğlum doğuştan kısa bacak olarak doğdu. Bu doğumsal rahatsızlık sebebi ile fazlaca fazla tasamız vardı. Tesadüfen Sofya’da bulunan bir hastanede Hekim Cengiz Bey’in bu usul ameliyatlar gerçekleştirdiğini öğrendik ve randevu aldık. Ameliyatımız başarılı bir biçimde gerçekleşti ve şuan oğlum düzgün durumda. Bulgaristan’la asla kıyas yapamam Türkiye’yi. Ben burada otelde üzere hissettim kendimi. Tüm gruba bu başarılı ameliyat daha sonrası teşekkür ediyorum. Oğlumun ağrıları azaldı. Ameliyatın epey başarılı geçtiğine inanıyorum. vakit içinde daha da yeterli olacağına eminim. Bulgaristan’da rastgele bir tedavi yapılamadı oğluma ve bu türlü bırakıldı. Lakin burada ameliyat epey hoş ve olumlu geçti. Yalnızca kemiğin uygunlaşmasını bekleyeceğiz” diyerek hislerini lisana getirdi.