Babasının sattığı serçeyi 20 yıl daha sonra bulup modifiye etti: 6 saniyede 100 kilometre sürate çıkıyor

miRBey

Aktif Üye
Babasının sattığı serçeyi 20 yıl daha sonra bulup modifiye etti: 6 saniyede 100 kilometre sürate çıkıyor
Oto tamircisi olan Mehmet Aykan,1991 yılında babasının aldığı ve 11 yıl bindikten daha sonra sattığı arabası, 20 yıl daha sonra ilanda görür görmez çabucak aldı. Mehmet Aykan, aracını modifiye ettikten daha sonra yarışlara da girmeye başladı. Aykan, yarışlarda yük yapmaması için dikiz aynaları ile koltuklarını söktüğü arabası boş vakit içinderında çalıştırarak bakımını yapıyor. Modifiye araç meraklıları ise arabası gördüklerinde ilgiyle izliyor.

Motorunu modifiye ettiği 1991 model serçeyi 6 saniyede 100 kilometre sürate çıkardı

Mehmet Aykan, çocukluğundan beri modifiyeli araçlara hayli meraklı olduğunu söylemiş oldu. Yarış tutkusunun hiç bir vakit bitmediğini söyleyen Aykan, “Elimizden geldiği kadar düzenlenen yarışlara katılmaya çalışıyoruz. Şu an kullandığım arabası babam 1991 yılında sıfır olarak aldı ve yaklaşık 11 yıl bindikten daha sonra da sattı. Benim de çocukluğum bu araçta geçti. 20 yıl ortadan daha sonra arabayı satış ilanlarında gördüm ve çabucak satın aldım. Arabayı yarışlara katmak için 2 arkadaşımla birlikte baştan aşağı yenileyerek 120 bin lira para harcadık. Gece gündüz demeden epeyce uğraştık. Birden fazla modülü burada olmadığı için hepsini dışarıdan getirttik” dedi.

Yeni model araçlar üzere bunun da bilgisayara bağlanabildiğini kaydeden Aykan, “Bu sayede aracın beynini denetim edebiliyoruz. Yüksek sürate çıkabilmesi için nitrojen gazıyla yakıt desteği yapıyoruz. Antalya’da düzenlenen son yarışta 400 metreyi 13.5 saniyede tamamladık. Araç, 6 saniyede 100 kilometre sürate ulaşıyor. Motoru büsbütün modifiye edildi ve turbosu da var. özetlemek gerekirsesı motoru büsbütün çelikten yapılmadır” diye konuştu.

‘Karaman’da pist zahmetimiz var’

Trafiğe çıkamadığı için aracı yarışlara çekiciyle gdolayıp getirdiğini anlatan Aykan, “Karaman’da pist düşüncemiz var. Bir biz değiliz yarışlara katılmak isteyen biroldukca arkadaşımızın var. Bu vakte kadar öteki vilayetlerde yapılan yarışlara imkanlarımız doğrultusunda yalnızca biz katılabildik. Lakin yarışlara katılmak isteyen epey arkadaşımız var. Karaman’da pist olmamasından dolayı yarışlara hazırlanabilmek için hafta boyunca ben 3 gün çekçiyle aracı Konya’ya gdolayıp orada hazırlanmak zorunda kaldım. Onun için Karaman’a pist yapılmasını istiyoruz” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.