Bitkisel tedavi dizini yaktı: ‘Dizime söğüt ağacı kabuğu sardım, yanık oluştu’

miRBey

Aktif Üye
Bitkisel tedavi dizini yaktı: ‘Dizime söğüt ağacı kabuğu sardım, yanık oluştu’
Ağrı’da yaşayan, evli ve 6 çocuk annesi Nalan Karakaya, dizindeki menisküs ağrılarını gidermek için akrabasının tavsiyesi üzerine alternatif tedavi hallerini denedi. Dizlerine söğüt ağacı kabuğu saran Karakaya’nın sağ dizinde üçüncü derece yanık oluştu.

Erzurum Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’nde tedaviye alınan Nalan Karakaya, “Dizimde kireçlenme ve sıvı kaybı vardı. Bir akrabam, söğüt ağacının kabuğunu yakarak toz haline getirmiş ve bunu kullanmış. Bana, ‘Biz kullandık, uygun geldi‘ diyerek toz biçimindeki ağaç kabuğunu verdi. Ben de dizime sardım ve 30 dakika daha sonra büyük bir acı duydum. Sargı bezini açtığımızda dizimde yanık oluşmuştu. Evvel Ağrı’daki hastaneye daha sonra da Erzurum’a getirdiler. Hekimler dizimde üçüncü derece yanık oluştuğunu söylemiş oldu. Bundan bu biçimde alternatif tedavi yahut birilerinin tavsiyesini mutlaka kabul etmeyeceğim. Bir sefer yandım daha da yanmayacağım inşallah” diye konuştu.

Eşinin yanında refakatçi olarak kalan İsmail Karakaya ise “‘Doktordiye geçinen birisi akrabalara, onlar da hanıma önermiş. Söğüt ağacının kabuklarını kurutup, yakarak toz haline getirmişler. Bu toz bel başta olmak üzere ağrı olan yerlere sarılarak tedavi ediliyormuş. Hanım da bunu uygulayınca dizinde yanık oluştu. Tedavi randımanlı olmadı. Biz de hastamızı Ağrı Devlet Hastanesi’ne götürdük. Erzurum’a sevk ettiler. Burada gereken tedaviye başladılar” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.