Çalınan altınların izini sürdü, hırsızı yakaladı: ‘Komşumun soru sormamasından şüphelendim’

miRBey

Aktif Üye
Çalınan altınların izini sürdü, hırsızı yakaladı: ‘Komşumun soru sormamasından şüphelendim’
Avukat Şenay Geçkil’in konutundan 3 Ekim’de 100 bin lira pahasında pırlanta çalındı. Geçkil, durumu polise bildirdi ve kendisi de hırsızların izini sürmeye başladı. Konutta incelemelerde bulunan gruplar kapı ve pencerede zorlama olmadığını tespit etti.

Avukat Geçkil, son bir haftada konutuna gelen konukların üzerinde durmaya başladı. Geçkil, başka komşularının bilakis olayın oluş biçimiyle ilgili hiç soru sormayan alt komşuları S. Ç.’den şüphelendi lakin elinde delil olmadığı için bunu polisle paylaşmadı. bununla birlikte Kuyumcular Odası Lideri ile de bağlantıya geçen avukat Şenay Geçkil, pırlantaların sertifika ve imajlarını paylaştı, denk gelen kuyumcuların kendisine haber vermesini istedi. Kuyumcular Odası Lideri ise Geçkil’in paylaştığı sertifika ve imajları tüm üyelerine gönderdi. Kısa mühlet daha sonra Geçkil’e ilişkin pırlantaların satıldığı kuyumcu belirlendi. Kuyumcudaki kamera imgelerini izleyen Geçkil, hırsızın daha evvel şüphelendiği komşuları S.Ç. olduğunu görür görmez durumu çabucak polise bildirdi. 100 bin lira pahasındaki pırlantaları 7 bin liraya kuyumcuya satan S.Ç. gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan S.Ç., isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Komşu da itiraf etti

Pırlantaları çalan komşusunu kuyumcuda teşhis ettiğini belirten Geçkil, “hadiseden 10 gün daha sonra bilmediğim bir numaradan beni arayan erkek şahıs, pırlantalarımın bir kuyumcuda olduğunu, kuyumcunun pırlantaları 7 bin lira karşılığında aldığını, bu parayı kuyumcuya ödemem halinde pırlantalarımı iade edeceklerini söylemiş oldu. Başta düzgün niyetli üzere gelse de pırlantalarımın kıymetinin daha yüksek olması niçiniyle makus niyetli bir biçimde arandığımı fark ettim. Bedeli ödeyeceğimi söyleyip kuyumcuya gittim. Evvel pırlantalarımı gösterdiler. Ben de komşumun fotoğrafını gösterdim ve kamera kayıtlarıyla pırlantaları getirip satan kişinin komşum S.Ç. olduğunu teşhis ettim. Para çekme mazeretiyle 5 dakika müsaade isteyip 155‘i aradım. Gelen polis memurları, pırlantalara el koyup tutanakla bana teslim etti. Teşhisin akabinde şahıs hakkında yakalama ve adreslerinde arama sonucu çıktı. Gözaltına alınan kuşkulu, pırlantalarımı çaldığını itiraf etti” dedi.

Kuyumcudan da şikayetçi oldu

S.Ç.’nin oturduğu binadan taşınması şartıyla şikayetinden vazgeçtiğini söyleyen avukat Geçkil, “Pırlantalarımın olmasına sevinemedim diyebilirim. Hırsızın komşum çıkması beni hayli üzdü. birlikte vakit geçirdiğim insanlardı. Çocuklarımız arkadaştı ve ailenin ufak bir bebeği vardı. Ziyanımı karşılayacaklarını söylemiş olduklerinde onlarla tekrar yüz yüze bakmamak için bulunduğum apartmandan taşınmaları şartıyla şikayetimden vazgeçeceğimi söylemiş oldum. Onlar taşınınca da şikayetimden vazgeçtim” diye konuştu.

Kuyumcu hakkında şikayetçi olduğunu belirten Geçkil, “Kabahat eşyasının satın alınması bir cürümdür. Rastgele bir malı satın alan, devreden kişi mahpus cezasıyla yargılanır. Bu olayda satılan eserler pırlantaydı. Pırlantalar sertifikayla alınıp satılır. Kuyumcunun da bu sertifikayı sorması lazımdı. Bunun yanı sıra bedelinin fazlaca altında almışlar. Bu yüzden kuyumcular hakkında da şikayetçi oldum” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.