Çoban giysisi aba ‘sosyetenin gözdesi’: Grubu 150 liraya satılıyor

miRBey

Aktif Üye
Çoban giysisi aba ‘sosyetenin gözdesi’: Grubu 150 liraya satılıyor
Keçi kılı ve koyun yününden üretilen aba kıyafetler, doğal ve kalın yapısıyla giyenleri soğuk kış günlerinde bile üşütmüyor. Özellikle romatizmal hastalıkları olanların tercihi olan abalar, çoban kıyafeti olarak biliniyor.

İHA’nın haberine bakılırsa, son senelerda doğal eserlere olan taleple birlikte abalara da talep arttı. Toplumdaki her kesim tarafınca ilgi bakılırsan aba giysilerin pantolon ve yelekleri büyük ilgi görüyor. Bu kıyafetleri giyenler kendilerine farklı bir şekil oluştururken, kendini soğuktan sağlıklı biçimde korumuş oluyor. Yünden yapılan aba pantolon ve yeleklerin grubu 150 liradan satılıyor. Doğal gerecine karşın fiyatı uygun olan abalar vatandaşların ilgisini çekiyor.

20 yıldır kış aylarında aba giydiğini söz eden Ramazan Koç, “Bu kıyafetler doğal yünden yapılıyor. Giydiğin vakit hiç üşütmüyor. Ben daima giyiyorum, epeyce mutluyum. Son vakit içinderda herkes giymeye başladı” dedi.

Bursa’da 50 yıldır aba sattığını belirten Uğur Sönmez, “Abalar koyun yününden yapılıyor. Biz de dikiyoruz. Bu abaları evvelden çobanlar giyiyordu, artık sosyetenin tercihi oldu. Bu eser fazlaca sağlıklı. Giyeni ısıtıyor. Ayrıyeten romatizma hastalığı olanlar bunu tercih ediyor. Abaların ekibini 150 liradan satıyoruz. Bu eserleri 50 yıldır yapıp satıyorum” halinde konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.