Dünyanın etrafını kendi gücüyle dolaşan birinci kişi: Yeni yıla Büyük Okyanus’ta tek başına girdi

miRBey

Aktif Üye
Dünyanın etrafını kendi gücüyle dolaşan birinci kişi: Yeni yıla Büyük Okyanus’ta tek başına girdi
Haziran ayında çıktığı seyahatini tek başına kürek çekerek sürdüren Erden Eruç, 1 Ocak’ı okyanusun ortasında ve ıssızlığın ortasında karşıladı.

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’a konuşan Eruç, Okyanus Kürekçileri Derneği tarafında üç okyanusu kürekle geçen birinci kişi olarak ilan edildi. Birinci dünya seyahatinde yapamadıklarını yapmak için Kaliforniya Crescent City’den 22 Haziran 2021 günü Büyük Okyanus’a açılan 52 yaşındaki Eruç, kürek çekerek Asya kıtasına ulaşacak.

86 gündür okyanusta

Okyanusta tek başına yol alan Eruç, seyahatimde teknenin eksiklerini gidermek için 10 Eylül günü Hawaii’deki Waikiki’de karaya çıktığını anlattı ve o günden bugüne yaşadıklarını paylaştı:

“Pasifik geçişimi yanlışsız mevsimde uygun rüzgârlarla yapmam gerektiği için orada bir ay geçirdim, o ortada kayığıma gereken bakım ve tamirleri yaptım. 7 Ekim sabahı yeniden denize açıldım, bugün bir daha 86 gün oldu. Karaya çıkmayı planladığım Hong Kong’a kalan arayı yarıladım. 2 Aralık gecesi okyanusta dev dalgalar oluşturan bir fırtınaya yakalandım. Kayığım devrildi, iki kürek kaybettim ve biraz hasar aldım. Lakin okyanus geçişime pürüz olacak bir şey yaşamadım. 10 bin kilometre (5200 deniz mili) kürek çektim. Pasifik geçişimin üçte ikisi tamamlandı. Hong Kong’a yaklaşık 5000 km (2600 deniz mili) kaldı. Kısmetse mart ayının ikinci yarısında vardığımda Kuzey Amerika ile Asya içinde kas gücüyle yapılan tarihte birinci geçiş adıma yazılacak. 17 Guinness Dünya Rekoru sahibiyim, karaya çıkınca en az iki rekor daha kazanırken Türk beşerinin tabiatla ahengini kanıtlayacağım.”

‘Ay tutulmasını ıssızlığın ortasında izledim’

Yeni yıla okyanusta giren Erden Eruç hislerini şu biçimde anlattı:

“1 Ocak 2022’yi denizde yalnız geçen 86’ncı günde karşıladım. Bir yılbaşı daha denizde kayığımda yalnızım. Bir insanın buna alışması mümkün değil. 1 Ocak 2022 benim iki kişilik etaplar da dahil denizde geçirdiğim toplam mühlet 1097 gün. Bunun 1013 günü yalnız başınaydım. Bu okyanuslarda kürek başında geçmiş 3 yıl demek. beraberinde 2003 Haziran’ında Alaska’da buzul fiyordun kıyısında evlendiğim Nancy’den 7 yıldır başkayım demek. Onun sabrına duyduğum minneti sözlerle tabir etmek güç. Bu mühlet ortasında ay tutulmasını ıssızlığın ortasında izledim.”

‘Cumhuriyet’in 100. yılı ülkemdeyim’

Erden Eruç, rotasını ve bundan daha sonraki süreçte gerçekleştirmeyi hedeflediği planlarını da şu sözlerle anlattı:

“Karaya çıktığım noktadan Asya kıtasının içlerine bisikletle ulaşacağım. 2022 yılının yaz başında Everest çıkışını deneyeceğim. Kırgızistan ve Kazakistan üzerinden Rusya-Gürcistan sonundaki Avrupa’nın en yüksek tepesi Elbrus’a bisiklet süreceğim. Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Türkiye’de olmak istiyorum. 2023 baharında geldiğim ülkemde Cumhuriyet coşkusunu yaşayacağım. Akabinde bisikletle Portekiz’den Kasım 2023’te Atlas Okyanusu’na açılıp Guyana’ya kürek çekerim. Güney Amerika’nın doruğu Aconcagua’yı planlıyorum. Kuzeye yöneldikten daha sonra 2024’te başladığım noktaya dönerek 2. devrialemi yaparım.”

14 kilo verdi

Seyahati boyunca Erden Eruç’a kayığına konan Frigat kuşları, sumru, yelkovan ve sümsük kuşları eşlik ediyor.

Denizdeki köpek balıkları ve balinalarla sık karşılaşan Eruç, ticari gemilerin rotasında bulunmadığı için yalnızca ABD kıyı güvenlik gemisiyle karşılaştı.

14 kilo veren Eruç, bilimsel gemilerin menzili haricinde olduğu için haklarında fazlaca az bilgi olan Gagalı balinalar için de araştırma yaptı. Kayığından 25 metre derinliğe hidrofon indiren Eruç, balinaların seslerini kaydetti, uydu interneti ile Ocean Recovery Aliance üzere kuruluşlara canlı ilişki yaptı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.