Erkekler için hormon içermeyen doğum denetim haplarında başarılı sonuç!

CeReN

Üye
Amerikan Kimya Derneği, geçtiğimiz günlerde bahar toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı daha sonrası ABD’li bilim insanları tarafınca geliştirilen hormonsuz erkek doğum denetim haplarında, erkek fareler üzerinde yapılan deneyde yüzde doksan dokuz muvaffakiyet elde edildiği belirtildi!

Sperm sayısında başarılı sonuç

Olağan kurallarda çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan toplam sperm örneği kırk milyon olmalıdır. Şayet bu sayının altında sperm olursa süreç uzayabilir yahut bireyler çocuk sahibi olamayabilirler. Erkek fareler üzerinde yapılan deneyde dört hafta boyunca hormonsuz doğum denetim hapı verildi. Deney sonunda sperm sayısında kıymetli ölçüde azalma gözlemlendi.

Rastgele bir yan tesir gözlemlenmedi

Yapılan deney daha sonrasında farelerin, dört ile altı hafta içinde yinedan olağana döndüğü, sıhhat durumlarının olağan olduğu ve rastgele bir yan tesire rastlanmadığı kararı bildirildi.

Beşerli klinik deneyler yakında

Amerikan kimya derneği, fareler üzerinde elde edilen yüksek orandaki muvaffakiyet kararı, rastgele bir yan tesirin de bulunmaması itibariyle bu yılın sonunda beşerli klinik deneylere başlayabileceklerini duyurdular.