Farklı bir görüntüye sahip olmak isteyen karısını mutlu etmek için ‘dönen ev’ yaptı

miRBey

Aktif Üye
Farklı bir görüntüye sahip olmak isteyen karısını mutlu etmek için ‘dönen ev’ yaptı
Bosna Hersek’te yaşayan Vojin Kusiç eşi için dönen mesken inşa etti. Bosna’nın kuzeyindeki Srbac kasabası yakınlarında bulunan mesken, 7 metrelik (13 fit) bir eksen etrafında dönüyor.

Dönüş suratı bahçedeki panelden ayarlanan mesken en düşük süratte ayarlandığında 24 saatte tam bir daire çizebiliyorken en süratli dönüşte 22 saniyede dönüyor.

Nikola Tesla ve Mihajlo Pupin’den ilham alan Kusic, uygun bir eğitim imkanı olmayan yoksul bir aileden gelmenin onu kendi başına bir şeyler yapmanın yollarını aramaya yönelttiğini söz etti:

Kusic, “Eşimin sık sık lisana getirdiği şikayetlerinden ve konutu bir daha döşeyip durmasından bıktım ve ‘Sana dönen bir mesken yapacağım istediğin tarafa çevirebilirsin’ dedim” tabirlerini kullandı.

Tüm sistemi kendisinin kurduğunu ve kalp rahatsızlığı niçiniyle hastanede kalış mühleti haricinde projenin tamamlanmasının altı yıl sürdüğünü lisana getiren Kusic, “Doktorlardan hayatımı bir yıl daha uzatmaya çalışmalarını istedim zira başımda bu proje vardı” dedi.

Bosnian builds rotating house so that his wife has diversified view https://t.co/KulWiVBPHm pic.twitter.com/tMBGkU5leE

— Reuters (@Reuters) October 9, 2021
Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.