Harry Potter’ın konut cini Dobby’nin heykeli çalındı: ‘Galiba fazlaca tatlı diye aldılar’

miRBey

Aktif Üye
Harry Potter’ın konut cini Dobby’nin heykeli çalındı: ‘Galiba fazlaca tatlı diye aldılar’
En az çocuklar kadar yetişkinlerin de büyük beğeniyle izlediği Harry Potter sinemasında, Harry Potter’ın sadık kurtarıcısı konut cini Dobby‘nin, seramik sanatkarı Hülya Karahan tarafınca bir yıl evvel yapılan heykeli, atölyeden çalındı. Karahan, izleyiciyi etkileyen karakteristik özellikleri niçiniyle yaparken farklı bir bağ kurduğu Dobby heykelinin bulunması için polise başvurmasının yanı sıra toplumsal medya üzerinden de davette bulundu.

Seramik sanatkarı Hülya Karahan, Beyoğlu’nun Cihangir semtindeki atölyesinde Harry Potter sinemasında animasyon bir karakter olan mesken cini Dobby’nin heykelini yaptı. Karahan, imali yaklaşık bir ay süren Dobby heykelini, atölyenin girişinde tıpkı Harry Potter karakterinin büyüdüğü meskene benzeyen, merdiven altındaki depo kapısının önüne koydu.

Buz Zamanı sinemasından Sid, Çılgın Korsan sinemasından Lapacı karakterlerinin heykeli ve seramik bir cadı süpürgesiyle birebir yerde sergilenen Dobby heykeli, gece saatlerinde çalındı.

Sonraki gün atölyesine gelen Karahan, Dobby’nin yerinde olmadığını görür görmez, evvel bina sakinlerine sordu. Yapıtının çalındığını anlayınca da hırsız yahut hırsızların bulunması için emniyete giderek şikayette bulundu.

Karahan, konsept olarak uygun olduğu için heykellerinin genelde atölye kapısının girişinde bulunduğunu, her sabah geldiğinde onlara selam verip içeri girdiğini lisana getirdi.

O sabah geldiğinde Dobby’nin heykelini yerinde goremediğini ve çabucak komşularını aradığını, akabinde emniyete giderek şikayette bulunduğunu anlatan Karahan, “Dobby, hayali bir karakter. Çalanın ya hayranlığı vardı ya da fazlaca sevimli bir şey diye aldı. 15-20 kilogram ağırlığındaydı. Tek bir bireyse, yalnızca Dobby’i götürebilirdi. Muhtemelen onun daha düzgün yapıldığını anlamış olabilir. Sanattan anlayan bir hırsız herbiçimde” dedi.

‘Dobby fedakar, benim içime dokunan bir karakterdi’

Özgün çalışmalarının yanı sıra çizgi sinema karakterlerinden kendisine bir seri yaptığını belirten Karahan, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Film ve animasyonlarda, ezik karaktere sahip baş kahraman ve yan karakterlerden bir serim vardı. Dobby de Harry Potter’da 1-2 kısım oynayan, fedakar, benim içime dokunan bir karakterdi. Bana hayli dokunduğu için onun heykelini yapmak istedim. Köle bir cin karakteriydi. Bir çorapla Harry Potter tarafınca özgürleştirildi. Onun uğruna da ömrünü kaybediyordu. Trajik bir şeydi. Heykeli fırında pişirdiğim gün, televizyonda onun olduğu sinemaya rastladım. Çok üzücü bir durum. Onu yaparken bağ kuruyorsun. Her damarını, kırışığını ince ince işliyorsun. Bir anda birinin senin elinden gitmesi…. Heveslerini çalıyorlar insanın. O oradan heykel çaldığını sanıyor lakin…”

Çalan kişinin heykeli satsa da epey bir şey kazanmayacağını tabir eden Karahan, “Sosyal medya platformları da dahil her yere haber verdim, davette bulundum. esasen ben onu satılması için yapmadım. Telif hakları var. Atölyemde yaptığım, atölyeme yakıştırdığım bir heykeldi. Güvenlik kameralarına bakılacak. Ben meyyit yahut canlı alacağım onu elinden” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.