‘Kaçkarlı Viking’ baltasıyla buz kırıyor, donmuş gölde yüzüyor: ‘Suyun kalbine dokunursan üşümezsin’

miRBey

Aktif Üye
‘Kaçkarlı Viking’ baltasıyla buz kırıyor, donmuş gölde yüzüyor: ‘Suyun kalbine dokunursan üşümezsin’
Rize’nin Çamlıhemşin ilçe sonları içerisinde yer alan Kaçkar Dağları’ndaki Çat Vadisi’nde yaşayan ve ‘Kaçkarlı Viking’ lakabı ile tanınan Muço Türkyılmaz, sert ömür şartlarına karşın tabiattan vazgeçmiyor.

Uzun yıllardır Çat Vadisi’nde yaşayan 49 yaşındaki Türkyılmaz, küçük yaşlarda çobanlık yaptığı bölgede turizmin gelişmesinin akabinde eğitim alarak çeşit rehberliği yapmaya başladı.

Yılın 12 ayını Kaçkar Dağları Mili Parkı içerisinde geçiren Türkyılmaz, son senelerda ailesinin kurduğu tesiste çocuk kampları organize ediyor.

Kuvvetli kış kaidelerinde da ailesine ilişkin tesiste kalan Türkyılmaz, burada çektiği görüntüleri toplumsal medya hesaplarında paylaşıyor.

Çektiği görüntüler ile beğeni toplamaya başlayan Türkyılmaz, soğuğa ve kara aldırış etmeden buz tutmuş göle giriyor. Buzları balta ile kıran Türkyılmaz, giydiği Viking kıyafetleri ve baltası ile dikkat çekiyor.

Muço Türkyılmaz, Kaçkarlarda yaşayan Hemşinli bir ailenin çocuğu olduğunu anlattı. Kış aylarında en az dört kere suya girdiğini, yaz aylarında epeyce fazla hastalanmamasını buna bağladığını tabir eden Türkyılmaz, “İnsanlar suya girdiğimde üşüdüğümü zannediyor. Suya girsinler. Mutlaka su insanı üşütmez fakat suyun kalbine dokunmasını bileceksin. Suyun kalbine dokunursan üşümezsin. Doğayı koruyalım. Doğayı evcilleştiremeyiz, tabiata ahenk sağlamalıyız” dedi.
Suya ekseriyetle ördekler için girdiğini aktaran Türkyılmaz, “Gölün üzeri kalın buz tuttuğu vakit kimi vakit kurtlar geliyor. Geçen akşam ördeğin bir adedini aldılar. Bu havuzu daima açıyorum, ördekler suda kalsın diye. Kurtlar suya giremiyor. Buzun üzerinde ise gezip kapabilir. kimi vakit ördekler için kimi vakit de kendim için en az dört kere giriyorum” sözlerini kullandı.
Suyun sıcaklığının eksi 8 düzeylerinde olduğunu kaydeden Türkyılmaz, “Benim hoşuma gidiyor. Ayaklarım buzun ortasında üşümüyorum” diye konuştu.
Gezgin-Yazar Memnun Tonbekici’nin kendisine Kaçkarlı Viking ismini taktığını kaydeden Türkyılmaz, “Doğada yaptığım işlere bakarak ‘Kaçkarlı Viking üzere yaşıyorsun’ dedi. Balta, suya girme, buzları kırma, tabiatta kalarak kamp yapma… Aslında bu bölgede olduğum için hepsi yaptığım işler ancak onun yardımıyla Kaçkarlı Viking olarak kaldık” değerlendirmesinde bulundu.
Çocukluktan bu yana hayatında olan şeyleri devam ettirdiğine vurgu yapan Türkyılmaz, “Değişen hiç bir şey yok benim hayatımda. Çocukluğumda, keçiler suya düştüğü vakit kurtarmak için suya iniyordum. Çocukluktan bu yana suya giriyorum. Üşümüyorum. Bence suyun kalbine dokunacaksın. Suyun kalbine dokunursan su seni korur” formunda konuştu.
Reaksiyonların kendisini keyifli ettiğini belirten Türkyılmaz, “Çevremden daima olumlu reaksiyonlar aldım. Aslında kimseyi de ilgilendirmiyorum. Ben kendimi ilgilendiriyorum. Benim yaşama biçimim bu. Hemşinlilerde balta simgedir. Hayvanlar da bizim için kıymetli. Çok uygun bakmaya çaba ederiz. Kazları burada bakıp koruyorum. Onları müdafaam gerekiyor ve ortada suya girerek buzları kırıyorum.” tabirlerini kullandı.
Muço Türkyılmaz, Kaçkarlarda yaşayan Hemşinli bir ailenin çocuğu olduğunu anlattı. Kış aylarında en az dört sefer suya girdiğini, yaz aylarında hayli fazla hastalanmamasını buna bağladığını tabir eden Türkyılmaz, “İnsanlar suya girdiğimde üşüdüğümü zannediyor. Suya girsinler. Katiyen su insanı üşütmez fakat suyun kalbine dokunmasını bileceksin. Suyun kalbine dokunursan üşümezsin. Doğayı koruyalım. Doğayı evcilleştiremeyiz, tabiata ahenk sağlamalıyız” dedi.
Suya ekseriyetle ördekler için girdiğini aktaran Türkyılmaz, “Gölün üzeri kalın buz tuttuğu vakit kimi vakit kurtlar geliyor. Geçen akşam ördeğin bir adedini aldılar. Bu havuzu daima açıyorum, ördekler suda kalsın diye. Kurtlar suya giremiyor. Buzun üzerinde ise gezip kapabilir. kimi vakit ördekler için kimi vakit de kendim için en az dört defa giriyorum” sözlerini kullandı.
Suyun sıcaklığının eksi 8 düzeylerinde olduğunu kaydeden Türkyılmaz, “Benim hoşuma gidiyor. Ayaklarım buzun ortasında üşümüyorum” diye konuştu.
Gezgin-Yazar Memnun Tonbekici’nin kendisine Kaçkarlı Viking ismini taktığını kaydeden Türkyılmaz, “Doğada yaptığım işlere bakarak ‘Kaçkarlı Viking üzere yaşıyorsun’ dedi. Balta, suya girme, buzları kırma, tabiatta kalarak kamp yapma… Aslında bu bölgede olduğum için hepsi yaptığım işler ancak onun yardımıyla Kaçkarlı Viking olarak kaldık” değerlendirmesinde bulundu.
Çocukluktan bu yana hayatında olan şeyleri devam ettirdiğine vurgu yapan Türkyılmaz, “Değişen hiç bir şey yok benim hayatımda. Çocukluğumda, keçiler suya düştüğü vakit kurtarmak için suya iniyordum. Çocukluktan bu yana suya giriyorum. Üşümüyorum. Bence suyun kalbine dokunacaksın. Suyun kalbine dokunursan su seni korur” formunda konuştu.
Yansıların kendisini memnun ettiğini belirten Türkyılmaz, “Çevremden daima olumlu reaksiyonlar aldım. Aslında kimseyi de ilgilendirmiyorum. Ben kendimi ilgilendiriyorum. Benim yaşama biçimim bu. Hemşinlilerde balta simgedir. Hayvanlar da bizim için değerli. Çok uygun bakmaya uğraş ederiz. Kazları burada bakıp koruyorum. Onları müdafaam gerekiyor ve ortada suya girerek buzları kırıyorum.” tabirlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.