Kaş Ekimi Nasıl Yapılır? (Adım Adım Süreçleri)

huseyin

Yeni Üye
Kaş Ekimi Nasıl Yapılır? (Adım Adım Süreçleri)
Kaş ekimi, lokal anestezi altında donör bölgeden (ense ve kulak çevresi) alınan saç köklerinin hacmini kaybetmiş kaşlara nakledilmesiyle yapılır.

FUE kaş ekimi işleminde de tercih edilen yöntemlerin başını çekmektedir. Kaş ekimi işlemlerinde kullanılan FUE, saç köklerinin teker teker alınmasını sağladığından yerleştirme işleminin de teker teker yapılmasını sağlar. Dolayısıyla işlemin daha doğal görünmesine imkân tanır.

Hastanın Değerlendirilmesi
  1. Hastanın saç ekimi yaptırmasına engel teşkil eden bir durumu olup olmadığı sorgulanır ve hasta detaylı bir şekilde, değerlendirmeye alınır.
  2. Laboratuar ortamında kan sayımı yapılır ve hastanın hepatit B,C ve AIDS gibi hastalıklar taşıyıp, taşımadığı araştırılır.
  3. Hastanın hipertansiyon, diyabet, şeker ve sedef gibi kronik rahatsızlıkları sorgulanır. Kişide bu hastalıklar varsa mutlaka kendi doktorundan onay almalıdır.
  4. Hastaya psikolojik nedenlerden dolayı ilaç alıp almadığı sorulur.
Kaş Dizaynının Planlaması
  1. Saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de öncelik planlamanın yapılmasıdır. Bir kalem yardımıyla kaşın tasarımı yapılır ve hastadan onay alınır.
  2. Kadınlarda kaşlar planlanırken, uçlara doğru daralan bir form takip edilir, erkeklerde kaş ekimi planlamasında daha kalın ve yoğun bir form tercih edilir [4].
  3. Erkeklerde kaşlar daha düz ve alçak bir şekle sahip olduğundan, erkeklerde kaş ekimi planlamasında genellikle T harfi takip edilir. Kadınlarda ise C harfi takip edilir [5]. (
5. Kaş için kullanılacak köklerin alınacağı ve yerleştirileceği yerin tespit edilmesinin ardından operasyon sürecine geçilir.

Lokal Anestezinin Uygulanması
  1. Operasyon sürecinin ilk aşaması anestezidir. Anestezi hem donör bölgeye hem de ekimin gerçekleştirileceği kaşlara lokal olarak uygulanır.
  2. Anestezi ile birlikte aynı zamanda köklere, izotonik ve andrenalin de uygulanır. İzotonik, köklerin rahat çıkması ve yerleştirilmesi için, andrenalin de kanamanın azaltılması için kullanılır.
  1. Anestezinin dışında adrenalin ve izotonik karışımından oluşan serumun, saçlı deriye enjekte edilmesinden sonra, bölge birkaç dakika içinde lokal olarak uyuşur.
  2. Bölge uyuştuğu için ekim sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir.