La Casa de Papel’in Berlin’i: Türklerle kuzen olduğumuz hissine kapıldım

miRBey

Aktif Üye
La Casa de Papel’in Berlin’i: Türklerle kuzen olduğumuz hissine kapıldım
La Casa de Papel dizisinde Berlin karakterini canlandıran İspanyol oyuncu Pedro Alonso yeni romanı ‘Filipo’nun Kitabı’nı anlattı.

Romalı asker Filipo’yu kendi hayatıyla kesiştiren Alonso, “Bu bir arayış kıssası. Benim ömrümün her anında bu vardır: Yoluma ışık tutmama yardımcı olan samimi ve spiritüel bir sistemin sebebini aramak” dedi.

Alonso Miliyet gazetesinden Seray Şahinler’in “Filipo’nun Kitabı nasıl yola çıktı pekala? Sizi bu kıssaya çeken neydi?” sorularına şu cevabı verdi:

“Filipo’nun Kitabı’nın birinci kısmını hayatımın ham gerçeklerinden yola çıkarak yazdım. La Casa de Papel’in birinci iki döneminin çekimleri bittikten ve bir buçuk yıl durmadan dizi (toplamda üç farklı dizi) çektikten daha sonra, Avrupa seyahatine çıktım. Birinci durağım Paris’ti. Birinci günümde şimdiki partnerim Tatiana Djordjevic ile tanıştım. Öbür şeylerin yanında Tatiana bir hipnoterapist, yani regresyon seanslarıyla evvelki hayatlara gidiyor. Tanıştıktan kısa bir süre daha sonra, bana bir regresyon seansında eşlik etmeyi teklif etti. Bu seansta ben Filipo’ydum. Öbür bir hayatta. Kitapta okuduklarınız, benim bu seansta gördüklerim.

Romanda hipnoz yoluyla bir regresyon seansına ve ardından paralel bir dünyaya geçiyoruz. Filipo’nun öyküsü sizin hayatınızdan nasıl izler taşıyor? Filipo ve Pedro’nun öyküsü nerede kesişiyor? “Filipo’nun Kitabı” macera dolu tarihi bir hikaye, bir drama, hatta batılı bir istikameti de var. Ancak her şeyden öte bir arayış kıssası. Benim hayatımın her anında bu vardır: Yoluma ışık tutmama yardımcı olan samimi ve spiritüel bir sistemin sebebini aramak.”

‘Türkiye’yi fazlaca seviyorum’

“Türkiye’de fazlaca seviliyorsunuz. Çok hayranınız var. Sizin Türkiye’yle ilginiz nasıl?” sorusunu ise Alonso, şöyleki yanıtladı:

“Türkiye’yi epey seviyorum. İki yıldan daha kısa bir süre evvel bir ödül almak için Türkiye’ye geldim ve bir biçimde Türklerle kuzen olduğumuz hissine kapıldım. İnsanlarını çok sıcakkanlı ve samimi buldum. Öte yandan, Türkiye’nin doğu ve batı içindeki köprü olması beni bilhassa cezbediyor. Işığının, yemek külçeşidinin, sokaklarındaki ömrün, çarşılarının, müziğinin ve sanatının tezatlığı beni kendine çekiyor. Karma olan her şeye bayılırım.”

‘Son derece minnettarım’

Şahinler’in “Dizinin beşinci kısmı çabucak hemen yayımlandı. La Casa de Papel macerası sizin içine ne tabir ediyor? Dizinin bu derece sevilmesini neye bağlıyorsunuz?” sorusuna ise Alonso, “Berlin’in Dünyanın dört bir yanındaki beşerlerle kalpten bağ kurmak nitekim mucizevi bir şey. Bunun için son derece minnettarım, bu biçimde bir şeyi yakalamanın kolay olmadığını biliyorum. Bana verdikleri dayanağı, her gün işime daha sıkı sarılarak onurlandırmaya çalışıyorum. Berlin üzere güvenilmez bir karakterle epey insanın bu biçimdesine özel bir bağ kurması, insanı roman yazmaya itecek güçte. Tahminen bir gün bunu yaparım” kelamlarıyla karşılık verdi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.