Mert Nobre: “Alex de Souza hoca yüzünden 2002 Dünya Kupası’nda yer alamadı” ( “Alex de Souza hoca yüzünden…”)

Efendy

Aktif Üye
Türkiye’nin en kıymetli iki ekibinde Fenerbahçe ve Beşiktaş ‘ta şampiyonluklar yaşayan Mert Nobre, her insanın bildiği üzere Brezilya vatandaşıydı. Uzun yıllar Türkiye’de forma giyen yıldız isim Türk vatandaşlığına da geçmişti. Ajansspor’a konuşan Mert Nobre, Fenerbahçe’de bir arada forma giydiği vatandaşı Alex de Souza ile ilgili sürpriz bir argümanda bulundu. İşte konuşmalar…

2004 yılındaki şampiyonluk sıkıntı lakin güzeldi

Devre içinde geldiğin 2003-2004 döneminde Fenerbahçe’de yaşadığınız şampiyonluğu nasıl tanım edersin?

Öncelikle epeyce büyük bir topluluğa geldiğimin farkındaydım. Beşiktaş’ın da 11 puan gerisindeydik. Bu farkı kapatmak hiç kolay değildi ancak biz başardık. Bu yüzden o şampiyonluk hayli hoştu. Zira ne kadar güç olursa, o kadar da hoş oluyor. Ben de 21 maçta 12 gollük epeyce yeterli bir performans sergiledim. Adaptasyon süreci de fazlaca kıymetliydi ve arkadaşlarım bana bu mevzuda takviye oldular.

Alex de Souza 2002 Dünya Kupası’nda olmalıydı

Alex de Souza Fenerbahçe’de fazlaca başarılı bulunmasına karşın Brezilya Ulusal Takımı’nda istenilen performansı sergileyemedi, bunun niçini sence ne?

2002 yılında Alex, Cruzeiro’da inanılmaz derecede güzel bir performans sergiledi ancak tıpkı devirde Brezilyalı fazlaca fazla kaliteli oyuncular vardı. Bence Alex de 2002 Dünya Kupası’na çağırılmalıydı lakin hocanın tercihinden dolayı bu biçimde bir olumsuz süreç yaşandı.

Neymar’ın ne yaptığına açıp baksın herkes

Brezilya Ulusal Takımı’nda Neymar’a gösterilen reaksiyon ve tenkitleri yanlışsız buluyor musun?

Brezilya’nın şu anki takımı fazlaca daha genç oyunculardan oluşuyor. 2002’de daha deneyimli oyuncular oynuyordu lakin şimdiki oyuncular da birebir ruhla oynuyorlar. Özgüvenleri de devasa yükseklikte. Neymar, hayli değerli bir oyuncu. kimi vakit beşerler Neymar’ın hayli hareketsiz olduğunu söylüyor lakin bu onun kendi tarzı. Her oyuncunun bir tarzı vardır. Neymar Barcelona’da, PSG’de ve ulusal ekipte nasıl işler yapmış, açıp baksın herkes.

Katar’da Arjantin-Portekiz finalini isterim

Bir Brezilyalı olarak sen, Cristiano Ronaldo yahut Lionel Messi’nin bu yıl Dünya Kupası’nı kazanmasını ister misin?

İkisinin de tek eksikleri var, o da Dünya Kupası. Olağan ben Brezilya’nın kazanmasını isterim lakin ikisi de hayli hak ediyor bu kupayı. Düşünebiliyor musunuz, Portekiz ve Arjantin finalde karşı karşıya geliyor! İnanılmaz hoş olur. Takım kaliteleri de aşağı üst birebir ancak son maçlarda Portekiz bir adım daha önde.

Tarihin en uygunu Brezilyalı Ronaldo Nazario

Sana nazaran dünya futbolunun gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu kimdir?

Bana soracak olursanız Ronaldo Nazario (Brezilyalı Ronaldo), gelmiş geçmiş en âlâ oyuncudur. Çok fazla sakatlıklar yaşadı, tıpkı vakitte en kritik anlarda. Tabipler “Senin mesleğin bitti” dedi lakin o iki sene daha sonra Dünya Şampiyonu oldu. Latife üzere bir futbolcu, inanılmazdı.

Türkiye’nin en uygunu Sergen Yalçın’dı

Peki senin geçmişte izlediğin en uygun Türk futbolcu kimdi?

Ben Türkiye’ye geldiğimde Sergen Yalçın, 34-35 yaşlarındaydı lakin buna karşın inanılmaz bir oyuncuydu. O yüzden Sergen Yalçın diyorum.

Arda Güler tam La Liga’lık, Barcelona’ya gidebilir

Günümüzde en beğendiğin yerli oyuncu kim?

Günümüzde ise Fenerbahçeli Arda Güler. çabucak hemen 17 yaşında ve bu biçimdesine pak ayaklara sahip birisini ben daha evvel görmedim. Tam İspanya Ligi oyuncusu Arda. Barcelona’ya gidebilir bence.

Türkiye’de epey diğer siyasetler var

Türkiye’de teknik yöneticilik yapmak nasıl? Sıkıntı mu?

Evet, Türkiye’de hocalık yapmak fazlaca sıkıntı. Öteki ülkelerde bu durum epeyce farklı. Zira Türkiye’de vakit yok. Projeler 90 dakikalık. bu biçimde bir şey olabilir mi? Ben en son Çorum’da teknik yöneticilik yaptım. Murat Yıldırım, benim eski oyuncumdu, o beni aradı “Hocam buraya gel” dedi. Projelerden bahsedildi lakin 2-3 maç daha sonra birinci hatalı hoca oluyor zira epey öteki siyasetler var. Benim amacım de büyük grupları çalıştırmak fakat dediğim üzere bu iş Türkiye’de fazlaca sıkıntı.

100. yılda şampiyonluğun favorisi Fenerbahçe

Süper Lig’deki ekiplerin mevcut performanslarına baktığında, Cumhuriyet’in 100. yılında hangi grubu şampiyonluğun favorisi olarak görüyorsun?

Şu anda Fenerbahçe’yi önde görüyorum fakat alışılmış hayli erken. örneğin Galatasaray son 3 maçta inanılmaz performans sergiliyor. Puan farkı da fazlaca az. Beşiktaş’a da Şenol Güneş geldi, bence şu an daha âlâ. elbette Fenerbahçe hayli yeterli, rotasyonu da epeyce yeterli yönetiyor Jorge Jesus. bu biçimde devam ederse benim favorim Fenerbahçe’dir.

Jorge Jesus tüm futbolcuları keyifli ediyor

Ali Koç idaresi fazlaca sayıda teknik yönetici değiştirdi. Jorge Jesus ile aranan kan bulunmuş üzere. Jesus hakkında ne düşünüyorsun?

Jorge Jesus, rotasyonu güzel yönetiyor ve tüm oyuncuları keyifli ediyor. Bu tam bir hoca işi. Bizim vaktimizde birinci 11 muhakkaktı. Haliyle öbür oyuncunun morali bozuluyor ve performansı düşüyordu. Lakin artık tam aykırısı, herkes hazır durumda. Batshuayi, Pedro, Valencia, King hangisinin ne vakit oynayacağı belirli olmuyor. Haliyle de hazır bekliyorlar.

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın ortasındayım

İki ekipte da oynadın. Sen kendini Beşiktaş’a mı yoksa Fenerbahçe’ye mi daha yakın görüyorsun?

Ben Fenerbahçe’de 3 seneyi hayli düzgün geçirdim, yalnızca son Denizlispor maçında makus oldum. Lakin Beşiktaş’ta daima bir dönem uygun, bir dönem berbattım. Bu soruya net bir karşılık veremem, iki tarafa da yakınım. Tam ortadayım.

2004 şampiyonluğunda Aziz Yıldırım tesiri büyüktü

2003-2004’teki şampiyonluğa bir daha dönmek istiyorum. 11 puanlık farkı kapatıp şampiyon oldunuz. Nasıl başardınız, o dönem neler yaşandı?

11 puan farkla çıktığımız birinci maç tekrar edilen Rize maçıydı. Biz son 18 maçımızın her birisine birer finalmiş üzere çıktık ve o denli oynadık. Aziz Yıldırım’ın bize tesiri fazlaca büyüktü. Tam bir baba üzere. Ne vakit sert ne vakit yumuşak olması gerektiğini hayli güzel biliyor. Büyük bir liderdir kendisi. Soyunma odasına inip bize kızdığı da fazlaca olmuştur. Doğal, epey güzel oynayıp sonuca ulaşamadığımızda da gelirdi soyunma odasına ve bize moral verirdi. Bizi bir daha ayağa kaldırırdı.

Türk Ulusal Kadrosu’ndan davet beklemiştim

Uzun yıllar Türkiye’de forma giydin ve nihayletinde vatandaşlığa da geçtin. Türk Ulusal Takımı’ndan davet bekledin mi?

Türkiye’de epey yeterli performanslar ortaya koyuyordum, haliyle de Türk Ulusal Takımı’ndan davet bekledim. Ancak o devirde benim dışımda 4-5 düzgün oyuncu daha vardı. Hocanın tercihi de bu istikamette oldu, yapacak bir şey yok.

Bence en uygun santrfor Fatih Tekke’ydi

Eski bir santrfor oyuncusu olarak, senin en beğendiğin forvet kimdi?

Türkiye’de en yetenekli bulduğum ve en beğendiğim forvet oyuncusu Fatih Tekke’dir. Tekraren karşı karşıya oynadık. Kendisi inanılmaz akıllı ve son vuruşları da epey yeterli bir golcüydü.

Beni en çok zorlayan Hükümran ve Lugano’ydu

Türkiye’de oynarken seni epey zorlayan savunmacı kimdi?

Türkiye’de oynadığım devirde ne vakit karşı karşıya gelsek beni en epey zorlayan yerli defans oyuncusu Hâkim Korkmaz’dı. Yabancılar içinde ise Lugano beni epeyce zorlardı.

Türkiye’de hakem üstünde inanılmaz baskı var

Türkiye’de hakemler epey tartışılıyor. Sen ne düşünüyorsun?

Türkiye’de hakemler inanılmaz baskı altındalar. Bilhassa büyük kadrolar karşısında. Avrupa’da bu daha profesyonel yönetiliyor fakat Türkiye’de maalesef bu biçimde bir sorun var. Bu baskı altındaki hakemler yanılgı yapmasın da ne yapsın?

Anadolu grupları büyüklere karşı fazlaca eziliyor

Sence İstanbul ekipleri ve Anadolu ekiplerine eşit davranılıyor mu?

Ben Anadolu gruplarında da oynadım, büyük ekiplerde da. Bir hakem büyük gruba karşı yanılgı yaptığında herkes inanılmaz baskı yapıyor. Televizyonlarda bir konum 1 saat konuşuluyor. “Bu hakem nasıl bu yanılgıyı yapar” diye. Birebir hareket Anadolu ekibine yapıldığında tıpkı televizyonlarda 5 dakika vakit veriliyor. Anadolu grupları hayli eziliyor bu hususta.

Beşiktaş âlâ değildi fakat Mustafa Denizli farkı oldu

Üç büyükleri şampiyon yapan tek teknik yönetici Mustafa Denizli’dir. Onunla çalıştın. Nasal bir hoca sana nazaran?

Mustafa Denizli Hoca ile Beşiktaş ve Altay’da beraberydik. O devir Beşiktaş’ın takımı, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye bakılırsa daha makus durumdaydı tahminen lakin Mustafa Denizli geldi, değişik bir hava yakaladık. daha sonrası bizim için daha kolay oldu. Zira hayli deneyimli bir hocadır.

Ne Guardiola ne Mourinho… Luxemburgo

En beğendiğin teknik yönetici kim?

Benim futbolculuk mesleğimde en epey etkilendiğim hoca, Cruzeiro’dan hocam; Vanderlei Luxemburgo. Diğerlerine sorsanız en uygun teknik yönetici olarak “Guardiola, Mourinho” derler genelde. Ama benim için Vanderlei bir numaradır. Kendisi bir periyot Brezilya Ulusal Kadrosu ve Real Madrid’i de çalıştırdı.

Türkiye’ye gelen yabancılar ekstra uygun değil

Çok tartışılan bir mevzu da yabancı oyuncu sayısı. Sence hudut olmalı mı?

Benim gördüğüm hayli yabancı geldi Türkiye’ye ve birçoğu da ekstra uygun durumda değil. Kontenjan kısıtlamalarının da yanı sıra Altınordu, Trabzon üzere altyapıya fazlaca daha fazla kıymet ve dayanak verilmeli. Zira altyapılar az sayıda. Ulusal kadroya baktığımızda hepsi altyapıdan çıkan oyuncular. Yoksa nasıl yetiştirebileceksiniz? Evvel bu sorunu aşmak gerekiyor.

Bir baktım Recep de Volkan da kalede yok!

Türkiye’de en unutamadığın anılar neler?

Fenerbahçe’de oynarken Yalova ile hazırlık maçı oynamıştık. Ben 2. golü atmıştım ve santra için top orta alana kondu. Hakem düdüğünü çaldı, adam direkt vurdu bizim kaleye ama kalecimiz Recep Biler ortada yok. Nerede bu Recep diye baktık, taraftarlarla hengame ediyor. Bunu hatırladıkça daima gülerim. Bir kere da Almanya’da hazırlık maçındaydık. Birebir biçimde bu sefer de Volkan yok kalesinde. “Nerede bu Volkan” dedik, gitmiş tribünle arbede ediyor. Türkiye inanılmaz bir ülke bu manada. Maçtan bir gün evvel çay içiyoruz adamla, sonraki gün bakmışız adam sakatlanmış oynamıyor. Çok garip anılar bunlar!

En komik futbolcu Ekrem Dağ ve Luciano’ydu

Futbolculuk periyodunda bir arada oynadığın en eğlenceli ve komik oyuncu kimdi?

beraber oynadığım en komik oyuncu Ekrem Dağ’dı. kimi vakit biz idmandayken bu gelir dans ederdi. kimi vakit de biraz çıplak oynardı! Çok komik çocuktu. Fenerbahçe vaktinde ise Luciano’nun latifeleri epeyce komikti. esasen birfazlaca Brezilyalı vardı o devirlerde.

Alex muhakkak Fenerbahçe’nin başına geçecek

Sence Alex de Souza bir gün Fenerbahçe’nin teknik yöneticiliğini yapar mı?

Tabii ki yapabilir ancak hocalık ve oyunculuk epeyce farklı. İnşallah Alex, oynarken yakaladığı inanılmaz muvaffakiyetleri hocalığıyla da yakalar. Ne vakit olacağını bilemem ancak eminim ki Alex bir gün mutlaka Fenerbahçe’nin başına geçecek.

Türk oyuncuda amaç ve profesyonellik yok

Türk futbolculara dair yorumun nedir? Olumlu ve olumsuz taraflarıyla…

Türk oyuncularımız yetenekli fakat asla çalışkan değiller. Birden fazla da hedefsizler. Bu en büyük sorun. Buraya geldim, bu kadarı kâfi diyorlar. niye yetsin bu kadarı? Ulusal grup var, Avrupa var, büyük ekip var… Bunlar niye gayeniz değil? Maalesef Türk oyuncularda amaç ve profesyonellik yok.