Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda yapılan sinema çekimlerinin büyük bir kısmı tamamlandı

miRBey

Aktif Üye
Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda yapılan sinema çekimlerinin büyük bir kısmı tamamlandı
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafınca yapılan açıklamada, çekim takımının Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yapılması planlanan çekimlerin büyük bir kısmını tamamladığı açıklandı.

Açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 65. uzun vadeli sefer grubu çalışmalarına devam ediyor. bilimsel ve eğitici proje ‘Vızov’ çerçevesinde gelecekteki sinemaya ilişkin içeriklerin birden fazla çekildi” tabirlerine yer verildi.

Soyuz MS-18 uzay aracının mürettebatının da 17 Ekim’de yapılacak kalkış için faal hazırlık ortasında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Roscosmos kozmonotu Oleg Novitskiy’in yanı sıra uzay uçuşunun iştirakçileri Klim Şipenko ve Yuliya Peresild, Sokol KV-2 uzay giysilerini inceledi, uçuş data belgelerini denetim etti, ayrıyeten Dünya’ya geri gönderilecek olan kargoların paketlemesini yapmaya devam ediyor” denildi.

Roscosmos bünyesindeki Makine Üretim Merkez Araştırma Enstitüsü (TSNİİmaş) Uçuş Denetim Merkezi’nin birinci bilgilerine nazaran Soyuz MS-18 aracı ile UUİ’nin Rusya’ya ilişkin kısmındaki Nauka modülü içindeki geçiş kapaklarının 17 Ekim tarihinde, Moskova saatiyle 00.45 ila 01.01 (TSİ ile aynı) içinde kapatılması planlanıyor. Uzay aracı ile UUİ’nin 04.14’te birbirilerinden ayrılması, 07.36’da ise iniş kapsülünün Kazakistan’a iniş yapması bekleniyor.

Aktris Yuliya Peresild, direktör Klim Şipenko ve Rus kozmonot Anton Şkaplerov, 5 Ekim’de Soyuz MS-19 uzay aracı ile UUİ’ye gelmişti. Mürettebat, 17 Ekim’de Dünya’ya dönmeyi planlıyor.

Vızov sineması, bir kozmonotun hayatını kurtarmak için bir ay üzere kısa müddette eğitilip UUİ’ye gönderilen bir bayan cerrahın kıssasını anlatıyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.