Öğretmenin ‘yardımcı kaynak’ kitap reaksiyonu: ‘2 tane kitaba 200 lira para verdim’

miRBey

Aktif Üye
Öğretmenin ‘yardımcı kaynak’ kitap reaksiyonu: ‘2 tane kitaba 200 lira para verdim’
Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca öğrencilere dağıtılan fiyatsız kitaplar okul idarecileri tarafınca yetersiz bulunuyor.

Kimi okullara da “yardımcı kaynak” ismi altında öğrencilerden kitap almaları isteniyor. Bu durum birden fazla vakit veli ile okul idaresini karşı karşıya getiriyor. Yasak bulunmasına karşın istenilen ek kaynakların masrafı okuldan okula değişirken birtakım okullar yayın kuruluşu ve kırtasiye ismini vererek velileri kitap almaya zorluyor. Öğretmenlerin dersleri istenilen kaynak kitaplardan işlemesi ve öğrencilere ödevleri bu kitaplardan vermesi de başka bir mağduriyete niye oluyor.

‘Veliler kırtasiye kırtasiye kitap peşinde koşuyor’

24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır , Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın mevzuyla ilgili genelgesine karşın birfazlaca okulda öğrencilerden ek olarak kaynak kitap alınmasını mecburî tutmasının yanlışsız olmadığını belirtti.

Çakır “Bizim çocukluğumuzda kitap bulamazdık. Anne ve babalarımız kent dışına kitap peşine masraflardı. Devlet yaklaşık 20 yıldır kitapları masanın üzerine hazır bir biçimde bıraktığı biçimde kaynak kitap arayışına gidiliyor. Veliler kırtasiye kırtasiye kaynak kitap peşinde dolaşıyor. Bu kaynak kitaplar daha sonra fahiş fiyatlara satılıyor. Sayfası dahi açılmadan çöpe giden bir sürü kitaplar var. Ben bu israfa karşıyım. O kitaplardan ödevler de veriliyor bu türlü veliyi mecbur tutuyorlar. Bunlara ne gerek var bizim kitaplarımız bize kâfi. Ben Cumhurbaşkanımıza ve Ulusal Eğitim Bakanlığımıza sesleniyorum. Ya bu devletin kitaplarını bastırmayı durdurun ya da bu kaynak kitap terörünü durdurun. Bunun önüne geçilsin bunun önüne geçecekler de okul idarecileridir. Bu durum yasal olmamasına karşın bunun önüne geçilmiyor. Bu kadar kaynak israfı yapılmasından muzdaribim. En sıradan 60 liradan aşağı bir kitap yoktur. Benim 3 çocuğum var 3 çocuğumun öğretmeni de kitap istiyor. 2 tane kitaba 200 lira para verdim” dedi.

2 çocuğu olan Ahmet Ertekin, “Çocuğun 300 liradan 600 lira kitap parası oluyor. Ben 600 lirayla 15 gün geçinen insanım” halinde konuştu. Gülseren Çokyaşa da, “İçerikler ona nazaran hazırlansa ayrıyeten kitap istemek durumunda kalınmayacak. Ancak biz de almak zorunda kalıyoruz yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.