Prof. Dr. Müftüoğlu: Kanser, ‘geliyorum’ der

miRBey

Aktif Üye
Prof. Dr. Müftüoğlu: Kanser, ‘geliyorum’ der
Osman Müftüoğlu, kanser hastalığında erken teşhisin değerine vurgu yaptı.

Prof. Müftüoğlu, Hürriyet gazetesindeki yazısında şu tabirleri kullandı:

“Kanserlerin birçok önemsemediğimiz birtakım işaretlerle ve düşündüğümüzden epeyce daha uzun bir vakit dilimi içerisinde sinsice gelişiyor. Biraz uyanık olan, vücudunu dinlemeyi bilen beşerler işte bu niçinle daha şanslılar. Örneğin, giderek barizleşen ‘halsizlik ve yorgunluklar’, durup dururken ortaya çıkan ‘kilo kayıpları’, sebebi anlaşılamayan fakat yinelayıp duran uzun müddetli ‘hafifçe bir ateş’, bedenin rastgele bir yerinde inatçı bir biçimde varlığını sürdüren ‘ağrılar’ rastgele bir kanserin birinci işareti olabiliyor. Ayak tabanında, avuç ortasında ya da tırnak uçlarında önemsenmeyen bir ‘ben’, bilhassa büyümeye ve renk değiştirmeye başlamışsa önemli bir cilt kanserine işaret edebiliyor.

Bedeni güzel gözlemlemenin ehemmiyetine dikkat çeken Müftüoğlu, “Durup dururken ortaya çıkan yutma kuvvetlikleri, uzun müddettir devam eden ancak önemsenmeyen hazımsızlık ve gibisi şikâyetlerin bile beklenen bir hazım sistemi kanseri muhtemelliğine karşı ciddiye alınıp değerlendirilmesinde yarar var. Özetle her hastalıkta değerli olan lakin kanserler için vazgeçilmez hale gelen o bildik cümleyi gelin bir daha hatırlayalım: ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.