Selçuk Bayraktar’ın hayatı Azerbaycanlı çocuklar için kitaplaştırıldı

miRBey

Aktif Üye
Selçuk Bayraktar’ın hayatı Azerbaycanlı çocuklar için kitaplaştırıldı
Azerbaycanlı muharrir Mehebbet Esedova, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın damadı Bayraktar’ın hayatını, ‘Türk dünyası çocuklarına örnek olması’ maksadıyla kitap haline getirdi.

Esedova’nın oğlu Ali’nin lisanından giriş yapılan kitapta, daha sonrasında Selçuk Bayraktar’ın lisanından ömrü ve Bayraktar TB2’nin tasarım ve imal evreleri anlatılıyor. Azerbaycan Türkçesi ile kaleme alınan ve fotoğraflarla süslenen kitap, 10 yaş üzeri çocuklar için hazırlandı.

Muharrir Esedova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın topraklarını kurtarmak için yaptığı savaşta Bayraktar TB2’nin değerli rol oynadığını söylemiş oldu.

Bayraktar TB2’yi savaş periyodunda öğrendiklerini ancak ‘zafer ötürüsıyla 10 Aralık 2022’de başşehir Bakü’de düzenlenen askeri geçit merasiminde yakından gördüklerini’ söyleyen Esedova, “Oğlum merasimde Bayraktar TB2’yi göstererek ne olduğunu, niye pilotunun olmadığını sordu. Konuta dönünce hem Bayraktar TB2’yi hem Selçuk Bayraktar’ı araştırmaya başladık. Örnek bir hayat kıssası olduğunu gördüm ve kaleme almak istedim. Oğluma anlattığım bu öyküyü daha fazla çocuğun duymasını istedim. Ulusal ruhta yazılan, motivasyon dolu bir kitap. Vatan ve aile sevgisi anlatılıyor” dedi.

Esedova, Selçuk Bayraktar’ın Türkiye’nin birinci uçan arabasının ismini 12. yüzyılda hayatış bilim insanı Cezeri’ye vefa göstermek hedefiyle Cezeri koyduğunu hatırlatarak, “Ben de vatan savaşımızda Bayraktar TB2’nin rolünü göz önünde bulundurarak Selçuk Bayraktar’a vefa borcu olarak bu kitabı kaleme aldım. Yalnızca Azerbaycanlı değil, Türk dünyasının tüm gençleri ve çocukları vatana iyi evlat olmaları için onu örnek almalılar” tabirlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.