Toplumsal medyada yeni dolandırıcılık formülü: ’10 bin TL karşılığında taciz şikayetinden vazgeçelim’

miRBey

Aktif Üye
Toplumsal medyada yeni dolandırıcılık formülü: ’10 bin TL karşılığında taciz şikayetinden vazgeçelim’
İş yerinde dokumacılık eserleri satışı yapan Tunahan K., bir süre evvel toplumsal medyadan bir bayanla sohbet etmeye başladı. Özel fotoğrafların gönderilmesine varan sohbet daha sonrası Tunahan K.’ye, konuştuğu kişi yaşının 13 olduğunu söylemiş oldu. Bunun üzerine bir haftadır görüştüğü bireyle bağlantısı kesen Tunahan K., bu kişinin hesabını da toplumsal medyadan engelledi.

bir süre daha sonra kendini arabulucu olarak tanıtan biri, 3 gün daha sonra WhatsApp üzerinden Tunahan K.’ye ulaştı. Tunahan K.’ye şikayet dilekçesi gönderen kelamda arabulucu, vereceği IBAN hesabına 10 bin lira göndermesi halinde kendisinden şikayetçi olmayacağını söylemiş oldu. Parayı hazırlayan Tunahan K.’yi bir arkadaşı uyardı. İhtar daha sonrası mevzuyu avukatı ile paylaşan Tunahan K., WhatsApp üzerinden gönderilen evrakın geçersiz olduğunun, evraktaki imza sahibi avukatın ise olaydan haberi olmadığının anlaşılması üzerine dolandırılmaktan kurtuldu. Tunahan K.’nin avukatı Abdi Yaşar, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Toplumsal medyada yeni dolandırıcılık metodu

Dolandırıcıların her geçen gün yeni bir metot bulduğunu belirten Avukat Abdi Yaşar, şunları söylemiş oldu:

“Müvekkilimi WhatsApp üzerinden gönderilen yazı, dilekçe formatında yazılmayan geçersiz bir evrak. Müvekkilim durumu bildirince kelam konusu dilekçede imzası bulunan avukatı aradım. Avukat beyefendi, kendisinin bu biçimde bir hadiseden haberinin olmadığını söylemiş oldu. Bunun üzerine ben kendisini arabulucu olarak tanıtan kişiyi aradım. Benim telefonlarımı açmadı. Ne aramama cevap verdi ne iletilerine dönüş yaptı.”

Cumhuriyet Savcılığı’na ‘dolandırıcılık‘ suçlamasıyla hata duyurusunda bulunduklarını söz eden Avukat Yaşar, “Meslektaşlarımla yaptığım toplantıda birfazlaca kişinin bu usulle dolandırıldığını öğrendim. Cinsel istismar olaylarının bu kadar istismar edildiği bir öbür dolandırıcılık olayı yok. bu biçimde bireyler niçiniyle insanlarımız mağdur olmasın. Bunlar geçersiz profil, geçersiz hesaplar. bu biçimde bir kişi gerçekte yok” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.