Yeme bozuklukları danışmanı: Pembe, yeşil mavi renkleri iştah kapatır

miRBey

Aktif Üye
Yeme bozuklukları danışmanı: Pembe, yeşil mavi renkleri iştah kapatır
Uzman Psikolog ve Danışman Yelda Başarak, ‘depresyon ve yeme bozuklukları konusunda’ yüksek lisans yaparken edindiği deneyimleri kitap haline getirdi. Kitabının 2 ay içerisinde basılacağını müjdeleyen Yelda Başarak, zayıflamak isteyenler için ruhsal dayanakların de yer aldığı kitapta okurları için motivasyon listesi hazırladı.

‘Yumruk büyüklüğünde yemek yiyeceksiniz’

Yelda Başaran, hem televizyon programlarında tıpkı vakitte olağan hayatta kendisine en çok sorulan sorunun ‘Ne kadar yemek yemeliyiz’ olduğunu belirterek, bu soruya ise kendisinin her vakit “Bir yemeğe oturduğunuz vakit ne kadar yiyeceğinizden bahsediyorum. Bana bu soru sorulduğunda ‘yumruğunuz kadar yiyeceksiniz’ diyorum. Zira mideniz yumruğunuz kadardır” yanıtını verdiğini tabir etti.

İştah açan ve iştah kapatan renkler

Yelda Başaran, iştahı açık olanların ‘az yeme’ konusunda hayli zorlandığını hatırlatarak, kendisinin ise az yeme ya da fazlaca yeme konusunda insanı ruhsal olarak da hazırlayacak değerli tavsiyelerinin olduğunu kaydetti.

İnsanların kilo alması ve vermesi için kıymetli motive kaynaklarının olduğunu kaydeden Başaran, renklerin de kitabındaki motive listesinde yer alan listede yer aldığını tabir etti.

İştah açan ve iştah kapatan renkler konusunda tüyolar veren Başaran, “Hangi renkler iştah açar hangi renkler kapatır? örneğin pembe antidepresan bir renktir. Daima kızlara yakıştırılır lakin şayet ki iştahınızın kapanmasını istiyorsanız yemeğinizi pembe tabaklarda pembe bir ortamda yapabilirsiniz. Yeşil de iştah kapatır, sıhhatin rengidir. Mavi de iştah kapatır. Ancak kırmızı iştahı açar. Zira adrenalin bir renktir. Kahverengi de iştahı açar. İştahınızın açılmasını istiyorsanız kırmızı, sarı, turuncuya yakın olun. Kapanmasını istiyorsanız pembeye, yeşile ve mavi, birazcık da mora yakın olun. Yemek reklamlarına baktığımız vakit genelde daima kırmızıdır, sarıdır, kahverengidir. Sıhhatin rengine baktığınız vakit genelde yeşil, beyaz renklidir. Mor istikrarın rengidir” sözlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.