400’ün üzerinde teknik üreten ‘Türk Ninja’: Haftanın 3 günü ormanda çalışıyorum

miRBey

Aktif Üye
400’ün üzerinde teknik üreten ‘Türk Ninja’: Haftanın 3 günü ormanda çalışıyorum
Ulusal wushu antrenörü Bilal Çelebi, gazetecilere verdiği röportajda, haftanın 3 günü ninja kıyafetlerini giyerek, kılıç ve başka ekipmanlarıyla bir arada ormanda idman yaptığını anlattı. Çocuk yaştan itibaren dövüş sporlarının birfazlaca branşında eğitim alan 45 yaşındaki Çelebi, 1997 yılında wushu antrenörlüğü yapmaya başladığını söylemiş oldu. Ulusal ekip antrenörlüğü de yapan Çelebi, sonrasındasında yakın müdafaa ve silah kullanma dersleri de vermeye başladı. Ürettiği ninja ve muhafaza tekniklerinin patentini alan Bilal Çelebi, tekniğinin kullanıldığı 15 farklı ülkeden ise ‘doktora’ unvanı aldı. 400’ün üzerinde teknik üreten Çelebi, bu teknikleri unutmamak ve yenisini eklemek ismine haftanın 3 günü ormanlık alana giderek ninja kıyafetleri çalışma gerçekleştiriyor.

400'ün üzerinde teknik üreten 'Türk Ninja': Haftanın 3 günü ormanda çalışıyorum https://t.co/0wUnhqv2fS pic.twitter.com/KXlEk1lo0D

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) May 3, 2022

‘Yakın muhafaza tekniklerimin patentini aldım’

Ürettiği tekniklerin yurt içi ve yurt haricinde birfazlaca yerde kullanıldığının altını çizen Çelebi, “Çocukluğumdan beri dövüş sporlarıyla uğraşıyorum. 1997 yılında antrenör oldum ve bir süre de ulusal grup antrenörlüğü yaptım. 400 ninja tekniğim var. VİP yakın müdafaa tekniklerimin yanı sıra ulusal ve memleketler arası uygulanan tekniklere sahibim. ABD, İsrail, Yunanistan, Almanya, İngiltere üzere 15 farklı ülke, tekniklerimi uyguladığı için bana ‘doktora’ unvanı verdi. Ülkeme yararlı olmak, gençleri eğitmek için uğraşıyorum. VİP yakın muhafaza alanında da 400’den çok tekniğin patentini aldım. Gençlik ve Spor Bakanlığına gerekli müracaatları yapacağım. Devletimizin wushu sporuna daha epeyce dayanak vermesini istiyoruz. Yurt haricinde doktora almış hocaları devletler askeri eğitimlerde kullanıyorlar. Türkiye’de de bu biçimde bir durum olsa daha yeterli gelişme kaydedilir diye düşünüyorum. 200’ün üzerinde sertifikam var. Bunlardan 15 tanesi yabancı devletlerin verdiği uzman doktorluk unvanı dokümanı. Milletlerarası karşılaşmalarda yaptığım derecelerin sertifikası, antrenörlük derecelerim var” dedi.

‘Haftanın 3 günü ormanda tekniklerimi çalışıyorum’

Çelebi, ninja kıyafetleri ve klâsik kılıç ile bir arada tekniklerini yeniden ettiğini tabir ederek şunları aktardı:

“Haftanın 3 günü tabiata gelerek çalışma yapıyorum. Köyümde kendime özel bir yerim var. Burada hem yeni teknikler geliştiriyorum tıpkı vakitte ürettiğim teknikleri çalışıyorum. Ürettiğim teknikleri de İçişleri Bakanlığı’na muhafazada kullanılması için yazılı ve görsel olarak yolluyorum. Ürettiğim yakın müdafaa tekniklerinden devletimizin çalışanlarının de yararlanması için bunu yapıyorum. kimi vakit de emniyet ve askeri çalışanlara dersler veriyorum.”

8 yıldır Çelebi’nin öğrencisi olduğunu tabir eden Burak Düzgün ise, “Bilal hocadan yakın muhafaza dersleri alıyorum. Muhafaza konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bunların dışında aldığımız eğitimler sonucunda yakın müdafaa işlerinde nazaranv alıyorum. Hocamız, spordan evvel insanların kendisini keşfetmesine öncelik veren bir insan. Kendi gelişmenini de tamamlarken bizleri de yanında daha âlâ bir insan olma yolunda vasıflar bulunduruyor” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.