6 dünya rekoru kırdı: Emin Şahin, 420. kan bağışını gerçekleştirdi

miRBey

Aktif Üye
6 dünya rekoru kırdı: Emin Şahin, 420. kan bağışını gerçekleştirdi
birinci vakit içinderda 1984 yılında bir arkadaşının annesine kan bağışında bulunan Emin Şahin, o günden daha sonra sistemli olarak kan bağışçısı oldu. Yaklaşık 37 senede 419 ünite kan bağışında bulunan Şahin, bu alanda ise farklı mükafatlar alarak 6 kez de dünya rekoru kırdı. Türk Kızılay’ına 252, hastanelere ise 167 ünite kan bağışında bulunan Şahin, toplamda 156 litre kan bağışında bulundu.

Emin Şahin, yeri geldiğinde bir ayda 8 sefer kan bağışında bulunduğunu aktardı. Şahin, “6 kez dünya rekoru kırdım. Vakit geldi 1 ayda 8 ünite kan verdiğim de oldu. Çok şükür sağlıklıyım, herkesi kan bağışına davet ediyorum” sözlerini kullandı.

Pandemi devrinde kan bağışlarının azaldığına dikkat çeken Şahin, bütün vatandaşları kan bağışına davet etti. Şahin, “Pandemidilk evvel Kızılay’ın kan toplama oranı yüzde 1.7’ydi. Artık ise yüzde 0.75’e düştü. Ben vatandaşları yenidendan kan bağışına davet ediyorum. Kimsenin korkmasına gerek yok. Hekimler gerekli denetimleri yapıyor, uymuyorsa muhakkak kan bağışına müsaade vermiyor. Lütfen ihmalkarlık yapmayın, herkesi kan bağışına davet ediyorum” dedi.

Açıklamaların akabinde Uşak Vilayet Sıhhat Müdürü Sedat Kavas’ın plaket takdim ettiği Emin Şahin, çabucak sonrasında 420. kan bağışını gerçekleştirdi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.