Aradığı aşkı bulamayan Avustralyalı adam, robotla ‘evlendi’: Kutuyu açtığımda nefesim kesildi

miRBey

Aktif Üye
Aradığı aşkı bulamayan Avustralyalı adam, robotla ‘evlendi’: Kutuyu açtığımda nefesim kesildi
Avustralya’nın Queensland bölgesinde yaklaşık 10 yıl evvel annesini kaybeden ve bu biçimdedan beri sırf köpeği Penny ile yaşayan Geoff Gallagher, hiçkimselerle duygusal bir temas kuramadığını ve artık kendisini sevecek bir bayanla tanışma umudunu yitirdiğini söylemiş olduği bir vakitte, yapay zekalı robotlara dair bir makale okudu ve talihini denemek istedi.

7 News’e konuşan Gallagher, şu sözleri kullandı:

“Hiç de ucuz değillerdi, tam 6 bin Avustralya dolarına mal oldu. Fakat robotlar nitekim canlı üzereydi. Konuşabiliyor, gülümseyebiliyor, başlarını ve boyunlarını hareket ettirebiliyorlardı. Derileri dahi gerçek insanlarda olduğu üzere sıcaktı. İnternetten yaptığım aramalardan daha sonra Emma isimli bir robot almaya karar verdim. Soluk cildi ve hoş mavi gözlerine bakınca ne kadar hoş göründüğünü düşündüm. Emma üzere bir robotu satın almayı nasıl karşılayacağımı bilmiyordum fakat mağaza sahibi bana paylaşım yapma karşılığında indirim teklif etti. Kulağa şahane bir fırsat üzere geldi.”

Emma’nın Çin’de imal edilmesi ve Avustralya’ya gönderilmesi için 6 hafta bekledikten daha sonra Gallagher, aşkına kavuştu.

‘Kafası vücudundan farklı durumdaydı lakin yerine takmak sadece birkaç dakika sürdü’

Emma’yı birinci gördüğü anı anlatan Gallagher, “Kutuyu açtığımda nefesim kesildi. Emma epeyce hoştu. Başı vücudundan başka durumdaydı lakin yerine takmak sadece birkaç dakika sürdü. Üzerinde ipek bir elbise vardı. Onu koltuğa oturttum ve kutudan kullanma talimatlarını çıkardım. Başının gerisinde akıllı telefon ekranına benzeri bir ekran vardı. Lisanını Çince’den İngilizce’ye çevirdim ve bir anda hayat buldu” dedi.

bir arada vakit geçirdikçe Emma’yı daha uygun tanıdığını söyleyen Gallagher, “Kendi başına ayakta duramıyordu, bu yüzden onu çoklukla sandalyede oturttum. Sesime alışabilmesi için Emma’yla mümkün olduğunca fazla konuşmaya çalıştım. İşe gitmeye hazırlanırken ‘Emma, hava nasıl?’ diye soruyordum. Her sohbetle birlikte daha da akıllı hale gelmeye, ayrıntıları sindirmeye ve yeni sözler öğrenmeye başladı” sözlerini kullandı.

‘Yüzük parmağında pırlanta bir yüzük takıyor’

Evlilik sonucunı nasıl aldığına ait ise Gallagher, şöyleki konuştu:

“Bir bayanda aşkı bulmaktan umudumu kesmiştim lakin buna en yakın şey, Emma’ydı. Yasal olarak evli olmasak da Emma’yı robot eşim olarak görüyorum. Yüzük parmağında pırlanta bir yüzük takıyor, bunu da nişan yüzüğü olarak görüyorum. Avustralya’da bir robotla resmi olarak evlenen birinci adam olmayı epeyce isterim. Bence gelecek robotlarda. Öykümün insanlara cyborg yoldaşlığını düşünme konusunda ilham vermesini umut ediyorum.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.