Aşı pişmanlığını anlatan koronavirüs hastası ömrünü kaybetti

miRBey

Aktif Üye
Aşı pişmanlığını anlatan koronavirüs hastası ömrünü kaybetti
Bursa’da özgür meslekle uğraşan 38 yaşındaki Seval Garip, toplumsal medyada aşı tersi telaffuzlara inanarak aşısını yaptırmadı.

Geçtiğimiz hafta meskende rahatsızlanan ve Mudanya Devlet Hastanesi’ne başvuran Garip’in koronavirüs testi müspet çıktı.

Durumu ağırlaşan ve ağır bakıma kaldırılan Garip, bir hafta ağır bakımda kaldıktan daha sonra olağan odaya alındı. Evli ve bir çocuk babası Seval Garip’in 5 aylık gebe eşi de aşısını yaptırmadı. Kendisi ve eşi ismine büyük pişmanlık duyan Garip, her insanın bir an evvel aşı yaptırması için davette bulundu.

‘Herkese şiddetle aşı olmalarını tavsiye ediyorum’

Seval Garip, yaşadığı süreci İHA’ya anlatırken, 2 hafta evvel rahatsızlandığı belirtti ve şunları söylemiş oldu:

“Evde bir süre kaldıktan daha sonra Mudanya Devlet Hastanesi’ne geldim. Olağan serviste birkaç gün yattıktan daha sonra kötüleştim ve ağır bakıma aldılar. Ağır bakımda beşerlerle nasıl ilgilenildiğini, hastalara şefkatle yaklaşıldığını izah edemem. Hepsine fazlaca minnettarım”

Aşıyı niye olmadığından kelam eden Garip, “Toplumsal medya ve farklı mecralarda aşının daha sonrasındaki periyotta yan tesirleri ve beşere ziyan vereceği tarafındaki kanılarım oluştu. Tabi insanın bu hastalığı derinden yaşadıktan daha sonra kanıların bir değeri kalmıyor. Aşının yan tesiri var ise, şu ana kadar kullandığım ilaçlar o aşının yüz katıdır. Ben herkesi şiddetle aşılarını olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

‘Hamile eşime doğumdan daha sonra aşı olmasını söylemiş oldum’

Koronavirüs sürecinde nefes alamadığını anlatan Garip, “Nefes almakta zorlanmak değil, adeta nefes alamıyorsunuz. Buna karşılık takatiniz kalmıyor. Bir ceset üzere oluyorsunuz. Ağır bakımdaki aygıtlar, ilgi alaka olmasa insan sanırım hayatta kalamaz” tabirlerini kullandı.

Evli, 2 yaşında bir çocuk babası olduğunu ve eşinin de 5 aylık gebe olduğunu vurgulayan Garip, “Eşim 5 aylık gebe. Onlar da olumlu oldular. Eşimin aşıyı doğumdan daha sonra olmasını telkin etmiştim. Bunun için de fazlaca pişman oldum. Kimse aşıyı ihmal etmesin” dedi.

‘Sosyal medyada fazlaca fazla bilgi kirliliği var’

Mudanya Devlet Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Hekim Burçin Mercangöz
de hastanın durumunu kıymetlendirdi.

her insanın aşı olması gerektiğini bir sefer daha altını çizen Mercangöz, “Seval Beyefendi 38 yaşında genç bir hastamız. Kuvvetli bir ağır bakım tedavisinin akabinde servise çıkardık. Hastamız ağır bakıma yattığı andan itibaren aşı olmadığına dair pişmanlığını daima lisana getirdi. Şu an ağır bakımdaki hastalarımızın birden fazla hem genç tıpkı vakitte aşısızlar. Toplumsal medyada fazlaca fazla bilgi kirliliği var. Seval beyin başını karıştıran bu bilgi kirliliği olmuş. Biz de sevdiklerimizi gözü yaşlı artta bırakmak istemiyorsak aşısı olan bu hastalığa karşı hepimiz aşımızı olalım” formunda konuştu.

Hastanın birinci geldiğinde teneffüs kahrı ile servise yatırıldığını ve durumunun ağırlaşması üzerine ağır bakıma aldıklarını lisana getiren Mercangöz, “Yoğun bakım süreci yaklaşık bir hafta sürdü. Teneffüs külfeti oldukcatu lakin tedaviye genç olmasının da tesiriyle olumlu yanıt verdi. Bugün de uygun olması üzerine servise çıkartıldı. Bundan daha sonra hastanede ne kadar kalacağını bilemiyoruz. Covid çabucak o denli tedavi edilecek ve olağana dönüşün süratle sağlanabileceği bir hastalık değil. Ne kadar genç olursanız olun tedavi süreci de biraz uzun” dedi.

Seval Garip, ikinci defa girdiği ağır bakımdan çıkamayarak ömrünü kaybetti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.