Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor

miRBey

Aktif Üye
Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor
Papa Eftim tarafınca 21 Eylül 1922’de kurulan Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Cumhuriyet’deri Sefa Uyar’a konuşan basın sözcüsü Sevgi Erenerol, Papa Eftim’in, Anadolu’daki Hristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan itimat hissini bir daha tesis etmek çalıştığını belirterek, “Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş ideolojisi olan Atatürk prensip ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıyız ve her koşulda sonsuza dek Cumhuriyeti savunma vazifesini üstleniyoruz. Atatürk’ün kurucu ideolojisinin en temel niyetlerinden biri olan laikliğin en hoş temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır” dedi.

Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu’nun işgaline dayanak verdiğini ve Anadolu Hristiyanlarının Yunan olduğu propagandasını yaptığını söyleyen Erenerol, Papa Eftim’in Aralık 1918’de yayınladığı beyanname ile Yunan değil Türk olduklarını vurguladığını ve “Türk tabiiyetimiz ve lisanımız olduğu üzere bakidir. Din Allah’a ve vicdana bağlıdır. kiliseler siyaset ocağı değildir” söylemiş olduğini aktardı.

Papa Eftim’in, Ulusal Çaba sırasında Anadolu’daki Hristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan itimat hissini bir daha tesis ederek uğraşa başladığını söyleyen Erenerol, “bu biçimdelikle Kuvayi Milliye’ye Hristiyan cemaat de katılmış oldu. Papa Eftim, Kuvayi Seyyare için gereken at, yiyecek ve giysi üzere muhtaçlıkları cemaatten toplayarak iletmiştir. Dağlarda bulunan Rum çetelerin silahsızlandırılması için komite oluşturarak dağlardan inmelerini sağlamıştır” dedi.

Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu Hristiyanlarına tesirlerini kırmak için 21 Eylül 1922’de Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi kurulduğunu belirten Erenerol, “Papa Eftim, bu sayede resmi olarak Anadolu Hristiyanlarını kendi çatısı altında örgütleyerek, Batı’nın İstanbul Patrikhanesi aracılığıyla Anadolu üzerinde gerçekleştirmek istediği emellerini engelledi” sözlerini kullandı.

‘Sıkı sıkıya bağlıyız’

Patrikhanenin, Cumhuriyetin kuruluşunda kıymetli rol oynayan kurumların içinde yer aldığını belirten Erenerol, şunları kaydetti.

“Bunun içindir ki Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş ideolojisi olan Atatürk unsur ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıdır ve her kaidede sonsuza dek Cumhuriyet’i savunma bakılırsavini üstlenmiştir. Atatürk’ün kurucu ideolojisinin en temel niyetlerinden biri olan laikliğin en hoş temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır. Atatürk ise Türk Ortodoks Patrikhanesi için varlığını ve Türk kimliğini borçlu olduğu ebedi başkanıdır.”

‘Ekümenik olması sağlanacaktı’

Dış güçlerin güdümünde, iktidarın FETÖ ile birlikte Ergenekon kumpasını kurduğunu ve patrikhanenin de kumpasa dahil edildiğini” söyleyen Erenerol, “bu biçimdelikle Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi terör örgütü yuvası ilan edilerek sonlandırılacak ve Fener Kilisesi’nin önü açılarak ekümenik olması sağlanacaktı. Lakin planları istedikleri üzere gitmedi. Benim üzerimden Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni karalamak isteyenler aslında patrikhanemizin göğsüne bir madalya ekledi” dedi

‘Dosya sürece konmadı’

Yunanistan tarafınca işgal edilen adalara Fener Rum Patrikhanesi tarafından papazlar atandığını, bu niçinle cürüm duyurusunda bulunduklarını lakin “belgenin sürece konulmadığını” belirten Erenerol, Fener Rum Patrikhanesi’nin, Ukrayna ve Rusya içindeki bir mevzuda da taraf olduğunu ve Ukrayna’daki Kiev Kilisesi’nin Rus Ortodoks Patrikhanesi’nden bağımsızlık statüsü kazanması için altyapı çalışmalarını başlatmış olduğunı kaydetti.

Erenerol, “meğer Lozan uyarınca Fener’in nazaranvi, sadece İstanbul’da kalan Rumların dini muhtaçlıklarını karşılamaktır. Onun haricinde rastgele bir yetkisi bulunmuyor. Buna karşın ekümenikliğini yine kabul ettirebilmek için memleketler arası sahnede rol almaya çalışıyor. Bu, maddelerimize göre cürümdür. Türkiye’yi yabancı devletlerle karşı karşıya getiren bir durumdur. Bunun üzerine savcılığa bir daha cürüm duyurusunda bulundum lakin karşılık bunun dini bir mevzu olduğu ve kendilerinin karışamayacaklarıydı” sözlerini kullandı.

“Bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz fakat Atatürk prensip ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlılık ile korunabilir” vurgusunda bulunan Erenerol, “Bir ortada yaşamamızı sağlayan en kıymetli ideolojimiz laikliği korumak, her Türk’ün nazaranvi. Dinlerin temelinde yatan insanlık sevgisi lakin laik bir devletin muhafazası altında barış ve kardeşliğe bizleri ulaştırabilir. Bu unsurları ortadan kaldırmaya çalışmak birliğimize vurulmak istenen bir darbedir. Atatürk’ün yarattığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ebediyete kadar Mustafa Kemal’in askerleri yardımıyla varlığını sürdürecektir” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.