Beşiktaş’ın talebi vardı… Romain Saiss, Fransa-Fas maçını tamamlayamadı…

Efendy

Aktif Üye
2022 FIFA Dünya Kupası Çeyrek Finali’nde Al Thumama Stadı’nda Fas ile Portekiz karşı karşıya geldi. Arjantin Futbol Federasyonundan Facundo Tello’nun düdük çaldığı müsabakada Fas, Portekiz’i 1-0’lık skorla geçti. Fas’a galibiyeti getiren golü 42. dakikada Youssef En Nesyri kaydetti. Fas forması giyen Walid Cheddira, 65. dakikada Selim Amallah’ın yerine oyuna girdi ve 90+3’te ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyundan atıldı. Bu kararın akabinde Fas, yarı finale yükselen grup oldu.

Yarı finale yükselen birinci Afrika kadrosu: Fas

2022 FIFA Dünya Kupası Çeyrek Final uğraşında Fas, Portekiz’i 1-0 yenerek bir unsur imza attı. Fas, bu kararın akabinde Dünya Kupası tarihinde yarı finale yükselen birinci Afrika ekibi oldu. Dünya Kupası tarihinde daha evvel 1990 yılında Kamerun, 2002 yılında Senegal ve 2010’da Gana çeyrek finalde elenip yarı finale yükselemedi.

Belçika ve Hırvatistan’ın olduğu kümeden önder çıkan, Son 16’da İspanya’yı deviren Fas, kupada çıktığı 5 uğraşta kalesinde yalnızca 1 gol gördü. Afrika grubu maç sonunda, bu zafer pozunu verdi.

Romain Saiss oyundan sedyeyle çıktı

Dünya Kupası çeyrek final uğraşında Fas’ın Portekiz’i 1-0 mağlup ettiği uğraşta, Fas forması giyen Beşiktaşlı savunma oyuncusu Romain Saiss, 57. dakikada sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kaldı.

Fas’ın kaptanına birinci müdahale saha ortasında yapıldı. 32 yaşındaki oyuncu, 57. dakikada Achraf Dari’ye yerini bırakırken sedyeyle oyun alanının dışarına çıkarıldı.

Beşiktaş ‘tan özel talep gitti

Beşiktaş’ın Romain Saiss için Fas’a Fransa maçı için özel bir talapte de bulunduğu, adalesinde yavaşça yırtık olan deneyimli futbolcunun dev yarı finalde oynamaması için Fas ulusal kadro hekimleri ile görüşüldüğü tez ediliyordu. Yıldız oyuncu, Fransa maçında ekibini yalnız bırakmadı.

Romain Saiss: Sonsuza kadar hatırlayacağımız anıları yaşıyoruz

Fas’ın kaptanı Beşiktaşlı Romain Saiss, Portekiz galibiyetinin akabinde açıklamalarda bulundu. Tecrübeli stoper tarihi başarılarıyla ilgili olarak, “Tarih yazdık. Kadro olarak başarımızdan gurur duyuyoruz. Tüm Fas halkı, ulusal ekipleriyle bu hayali yaşamak istiyordu. Neyi başardığımızın tam olarak farkında değiliz. Sonsuza kadar hatırlayacağımız anıları yaşıyoruz. Maceraya devam etmek ve halkımızla bu hayali yaşamaya devam etmek istiyoruz” kelamlarını kullandı.

’55 dakika neredeyse tek bacakla oynadım’

Afrika temsilcisinin kaptanı Saiss, Portekiz müsabakasının 57. dakikasında kendini yere bırakmıştı. Birinci müdahalenin saha içerisinde yapılmasından daha sonra sedye ile kenara gelmek zorunda kalan deneyimli oyuncu, “Son durumuyla ilgili olarak, “Sakatlığıma bakacağız. 55 dakika neredeyse tek bacakla oynadım. Yarı final maçına da çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağım. Grubuma yardım etmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

21 dakika alanda kalabildi

Dünya Kupası yarı finalinde Fransa ile kozlarını paylaşan Fas’ta ekibi yalnız bırakmayan kaptan, Al Bayt Stadı’nda oynanan maça birinci 11’de başladı. Dün egzersizde yalnızca düz koşu yapabilen Saiss, dev çabayı tamamlayamadı. Bir çok acı çektiği gözlenen kaptan, maçın çabucak hemen kenara değişiklik işareti yaptı ve 21. dakikada yerini Selim Amallah’a bıraktı.

Şenol Güneş’ten tebrik mesajı

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, 2022 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalinde Portekiz’i eleyerek yarı finale yükselen Fas Ulusal Kadrosu’nun Siyah Beyazlı oyuncusu Romain Saiss için bir kutlama bildirisi yayımladı. Siyah Beyazlı kulübün internet sitesinde yer alan bildiride Güneş, “Katar’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda, Fas Ulusal Kadrosu formasıyla yarı finale yükselme başarısı gösteren Romain Saiss’i tebrik ediyorum. Ayrıyeten, karşılaşma esnasında sakatlanarak oyuna devam edemeyen Saiss’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum” sözlerini kullandı.

FIFA’dan Beşiktaş’a 635 bin Dolar

FIFA, Katar’da düzenlenen turnuvaya oyuncu gönderecek olan kulüplere, futbolcu başına ödeme yapılacağını açıklamıştı. Kulüplere, futbolcu başına günlük 10 bin Dolar ödeniyor. FIFA, kulüplere ödenen fiyatların bir futbolcunun son 2 dönemde forma giydiği kulüplere bölüneceğini belirtti. Buna nazaran FIFA’dan alınacak parada tepeyi Beşiktaş aldı. Kulüp, eski oyuncuları Vida, Larin ve Batshuayi’den de hisse alacak. Kartal’ın bir öbür avantajı ise Hırvatistan, Hollanda ve Fas’ın kümelerinden çıkması oldu. Beşiktaş şu ana kadar 635 bin Dolar’ı kasasına koydu. Kaptan Saiss’li Fas, finale çıkarsa bu sayı artacak.