Beyin cerrahiyle ilgili konuşma yaparken kürsüde beyin kanaması geçirdi

miRBey

Aktif Üye
Beyin cerrahiyle ilgili konuşma yaparken kürsüde beyin kanaması geçirdi
Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, beyin cerrahiyle ilgili bir konuşma yaptığı sempozyumda, kürsüde ansızın yere düştü ve şuuru kapandı. Birinci müdahalesi birden fazla Türkiye’nin en güzeli olan, beyin cerrahı meslektaşları tarafınca süratle yapıldı ve çabucak ambulansla hastaneye nakledildi. Anevrizmaya bağlı subaraknoid kanama, yani ölümcül bir beyin kanaması geçirdiği ve kanamanın boyutunun epey büyük olduğu anlaşıldığında, tahminen binlerce anevrizma hastasını hayata döndüren onlarca meslektaşı, hastane koridorunda büyük bir çaresizlik ortasında beklemeye başladı.

5 gün komada kaldıktan daha sonra epey uygun bir bakım ve çaba ile ayağa kalktı; birkaç hafta daha sonra mesleğine dönmeyi başardı. Şimdiye dek Gamma Knife Radyocerrahi tedavisiyle binlerce hastaya şifa veren Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, Anevrizma Farkındalık Ayı’nda kendi yaşadığı anevrizma tecrübesini birinci kere anlattı.

Derslerde öğrencilerine anlatıyordu kendisi yaşadı

Derslerde öğrencilerine anlattığı en ölümcül tablolardan birini kendisi de yaşayan Prof. Dr. Peker, hala birinci birkaç saatini hatırlamadığı o günü şu biçimde anlattı:

“Aralık 2012’de, Beyin Cerrahisi Derneği’nin İstanbul’da düzenlemiş olduğu bir sempozyumda benim de konuşmam vardı. Açılış yapılmış, konuşmacılar sahneye çıkmışlar, ondan sonrasında sıra bana gelmiş. Ben sahneye çıkmışım ve konuşmamın birinci iki dakikası ortasında başım ağrıyor başım dönüyor diyerek apansız sırt üstü yere düşerek şuurumu kaybetmişim. Hala o anları hatırlamıyorum. Natürel salonda bütün beyin cerrahı arkadaşlarımız var. Süratlice birinci müdahaleyi yapmışlar teneffüs yolumu açık tutmuşlar ve ambulansa haber vermişler. Oradan doğruca en yakın hastaneye kaldırılmışım. Hastanede yapılan tetkiklerim kararında da subaraknoid kanama tespit edilmiş. Subaraknoid kanama, beynin etrafını dönen, beyni saran zarların içindeki kanamadır. Bu kanamaların epeyce büyük bir kısmı da beyin damarlarındaki baloncukların yani anevrizmanın patlaması kararı ortaya çıkıyor. Bende de 2 tane baloncuk tespit edilmiş. Bunlardan bir tanesi patlayarak beni o hale sokmuş.”

‘Her 30 şahıstan birinde anevrizma var’

Eylül ayının Anevrizma Farkındalık Ayı olduğuna da dikkat çekerek bilgi veren Prof. Dr. Peker, “Anevrizmaya aslında toplumda epeyce az de rastlanmıyor. Yani kabaca söyleyecek olursak sokakta gördüğümüz her 30 şahıstan birisinde anevrizma var. Ancak bunların hepsi patlamıyor. Çok az bir kısmı patlıyor. Lakin şayet yırtılır da o dediğim kanama meydana getirirse, o kanamanın olduğu anda ölme ihtimaliniz yüzde 50’den çok. Sağ kalırsanız, hayatınızı bir sakatlıkla devam ettirme riskiniz de çok yüksek” dedi.

‘Şanslıymışım’

bu biçimdesine büyük bir beyin kanamasından hasarsız kurtulabilmiş olmasını o anda etrafında bulunan meslektaşlarının eforu, süratli davranması ve vakit kaybedilmeden hastaneye kaldırılarak sürece alınmasına da bağlayan Prof. Dr. Peker, kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Olay birinci olduğu anda esasen etrafımda 100 küsur tane tabip varmış. Beyin cerrahı bunlar üstelik. O doğal epeyce büyük bir etken. Hiç vakit kaybedilmeden tüm süreçler süratlice yapılmış. Hastane odasında kendime gelip birinci uyandığımda kamera latifesi mı bu diye düşündüm. bu biçimde büyük bir olay geçirmişim, 5 gün komada kalmışım. Fakat birinci iş ‘Hemen şu filmlerimi getirin, bir bakalım neyin nesiymiş, bana ne olmuş’ dedim. Tomografilerimi görür görmez, senelerca öğrencilerime anlattığım istatistikleri aklıma getirince, aslında ne kadar büyük bir olayın ortasında olduğumu bu biçimde anladım. Lakin Allah’ın şanslı kuluymuşum herbiçimde. Çok süratli güzelleşme gösterdim ve hiç bir sekel kalmadan ömrüme geri döndüm.”

Koridorda bekleyenler beyin cerrahı profesörler

Kaldırıldığı hastanede Prof. Dr. Peker’e birinci teşebbüsünü yapan Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özenç Minareci o günü anlatırken “ömrümün en gerilimli süreciydi diyebilirim. Hasta hem arkadaşım hem meslektaşım. Dışarıda bekleyen ‘yakınları’ ise onlarca beyin cerrahı! Hastanede 100 küsur tane beyin cerrahı merakla dolaşıyor. 25-30 tane nöroşirürji profesörü de anjiyo odasının çabucak haricindeki odada oturuyor ve üç beş dakikada bir kafayı içeri uzatıp ‘Özenç nasıl gidiyor işler?’ diye tasa ortasında bekliyorlar” dedi.

‘Tomografisini görür görmez ‘kaybettik’ dedim’

Prof. Dr. Selçuk Peker’in o gün tespit edilen iki anevrizmasından biri yırtılıp kanadığı için çabucak tedavi edildi lakin müdahale edilmesi gereken, çabucak hemen patlamayan öteki bir anevrizmasının daha olduğu anlaşıldı. Yaklaşık bir ay daha sonra ikinci kere girişimsel radyoloji formlarıyla bir operasyon daha geçirdi. O süreci yapan arkadaşı Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Olcay Çizmeci ise o birinci günü şu biçimde anlattı:

“Selçuk’un beyin kanaması geçirdiğini öğrendiğimizde benim çalıştığım hastanede de hazırlık yaptık, olur da getirirlerse takım hazır olsun diye. Anevrizması kanadığına bakılırsa ivedilikle embolize etmek lazımdı zira. Fakat daha sonra yakın bir hastaneye nakledildiğini öğrendik. Orada da bir daha fazlaca tecrübeli bir arkadaşımız, sevdiğimiz bir meslektaşımız, Özenç var. Hem sevindim, tıpkı vakitte Özenç ismine dedim ki ‘Eyvah!’ Zira (her biri alanında en iyisi) onlarca beyin cerrahı bekliyor dışarıda. Embolizasyon önemli bir teşebbüstür, fazlaca kolay, dikensiz gül bahçesi değildir. Yarım milimetreden daha ince bir kateter ile anevrizmaya giriyorsunuz. O incecik damar duvarında 1- 2 milim yanılgı yapsanız damarı delip kanatabilirsiniz. Lakin Özenç muvaffakiyetle halletmiş haberi geldiğinde fazlaca sevindik.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.