Diş ipi kullanması nasıl olmalıdır?

CeReN

Üye
Diş fırçası bakteri plağının tümünü yok edemez zira diş ortalarına tam olarak ulaşması epeyce zordur. Güç bölgelerdeki bakterilerin temizlenmesi için üretilmiş pek epey aksesuar vardır. Diş ipi ağız ve diş sıhhatinin devam ettirilmesinde ve diş eti iltihabının engellenmesinde hayli değerli bir yere sahiptir. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının öncelikli niçini olan bu plak ve yemek artıklarını temizlemek için her gün nizamlı olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir ağız için diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipinin nasıl kullanılması gerektiğini kademeleri ile bir arada sıralayalım.

Birinci adım

50 cm uzunluktaki diş ipini; her iki elinizin orta parmaklarına, ortalarında 5 santimetre boşluk bırakarak, epey sıkmadan parmaklarınıza sarın. Bir parmağınıza birden çok diş ipi sarmayın.

İkinci adım

İşaret ve baş parmaklarınız ile diş ipini gererek, diş aralıklarınıza geçirin. İpi koparmamaya ve diş etinize ziyan vermemeye ihtimam gösterin.

Üçüncü adım

Diş ipinizi “C” halinde eğip, dişlerinizi kavrar bir formda diş aralıklarınızda aşağı ve üst hakikat nazik bir biçimde gezdirin. Bu esnada diş eti çizgisinin altını temizlemeyi de atlamayın. Bir daha sonraki dişe geçeceğiniz vakit, diş ipinin kullanılmayan kısmını kullanın.

Taban ipinin faydaları

– Çürük riskini azaltır

– Diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur

– Ağız kokusunu önler

– Kalp sıhhatinin korunmasına takviye olur