Diş tabibi kliniğinin yanında stüdyo kurdu: Türk motifli giysilerle Elvis Presley müzikleri söylüyor

miRBey

Aktif Üye
Diş tabibi kliniğinin yanında stüdyo kurdu: Türk motifli giysilerle Elvis Presley müzikleri söylüyor
Melih Şengül’ün müzik tutkusu, tesadüfen gittiği bir Elvis Presley partisinde seslendirdiği Elvis müziklerinin ilgi çekmesi üzerine başladı.

Birinci sahne tozunu yuttuğu bu partiden daha sonra mikrofonu tekrar elinden düşürmeyen 45 yaşındaki Şengül, Elvis hayranlığıyla başlayan müzik serüvenine muayenehanesinin karşı dairesinde oluşturduğu stüdyoda devam ediyor.

‘Çocukluk hayalim’ dediği ve ağır mesai harcadığı diş hekimliği mesleğinden arta kalan vakitte, müzisyen arkadaşlarıyla bir arada stüdyoya giren Şengül, Rock’n Roll’un Hükümdarı Elvis Presley’i, onun müziklerini seslendirerek doğum günü olan 8 Ocak’ta stüdyoda gerçekleştirdikleri performansla andı.

Dünyaca ünlü sanatkara hayranlığını anlatan Şengül, diş hekimliği doktorasını yaptığı periyotta tesadüfen bir Elvis partisinde, Elvis müzikleri dediğini, bunun fazlaca ilgi çektiğini, dinleyenlerin epey beğendiğini belirtti:

“Aslında o güne kadar, çocukluğumdan beri müziğe epey ilgi duyuyordum epeyce heves ediyordum. Sokak müzisyenlerine özeniyordum. Keşke onlar üzere çalabilsem, söyleyebilsem diye hevesleniyordum. Müziğe kabiliyetim olduğunun da hayli farkında değildim. Lakin o partiden daha sonra hani ‘sahne tozu yutmak’ denir ya epey keyifli oldum. daha sonra bununla ilgili bir şeyler yapmak istedim ve aslında müzik serüvenim Elvis yardımıyla başladı.”
vakit içinde farklı kentlerden davetler almaya başlayan ve sahnede Elvis’i canlandıran Şengül, “Kesin olarak tabir etmem gerekirse hakikaten Elvis’e benzemeye çalışmadım, onun üzere olmayı asla istemedim. Saçımı, başımı onun üzere yapma üzere bir derdim olmadı. Benim derdim daha hayli onun müziği. Beni etkiliyordu müzik söylemesi” diyerek bu hususta farklı bir çizgide durduğunu lisana getirdi. Tasarımı kendisine ilişkin olan Elvis kıyafetleriyle ilgili bilgi veren Şengül, “Bu kostümler de aslında birebir Elvis kostümü değil. Ben tasarladım, Türk motifleriyle işledim. Elvis’in her konserinde giydiği hayli farklı motifli kostümleri var. Ben de Türk motifleriyle biraz Osmanlı motiflerini kullanarak bir kostüm tasarladım. yıllar evvelce bir kaç konserde giydim. Elvis olmaya çalışmak değil benim maksadım, onun müzikleriyle onun müzikte başardığı şeyleri biz de yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
Şengül, ’Kral’ olarak isimlendirdiği Elvis Presley’dilk evvel, müziğin epey da gençlere hitap etmediğini ve Elvis’in bunu değiştirdiğini belirterek, şöyleki devam etti: “Beni fazlaca motive eden bir şey Elvis ve müziği. Elvis ve müziğinin şöyleki bir değeri var aslında. Güya Elvis’tilk evvel epey fazla bir şey yokmuş tanınan müzik manasında. O, gençlere hitap eden, dinamizm veren biri. Onun bıraktığı tesir hala devam ediyor. Zira Elvis’tilk evvel müzik, tahminen yalnızca yetişkinler için olan bir cümbüş diyebiliriz. Fakat Elvis ile birlikte yeni nesillerin, gençlerin tanınan yaptığı ve dünyada çığ üzere büyüyen o Rock’n Roll, pop külçeşidinin başlangıcı oldu.”
Elvis daha sonrası periyotta bir fazlaca müzik kümesi ve sanatkarın onu takip ettiğini söz eden Şengül, günümüzde bile efsane müzikçinin sahne gösterilerinin devamının yapıldığını lisana getirdi. Şengül, “Elvis bu biçimde bir şey başlattı ve onun başlatmış olduğu yolu, pek fazlaca müzik kümesi ve sanatçı takip etti. Bugün hala devam ediyor. Renkli kostümler, ışıltılı kıyafetler, ışıltılı sahne gösterileri ismine ne görüyorsanız onun başlangıcı Elvis Presley diyebilirim” tabirlerini kullandı.
Muayenehanesinin bulunduğu kattaki yan dairede diş hekimliği eğitimi maksadıyla kurduğu eğitim merkezini, pandemi periyodunda profesyonel müzisyen arkadaşlarıyla müzik stüdyosuna dönüştürdüğünü aktaran Şengül, bu stüdyoda ‘profesyonel hobim’ dediği müzik tutkusunu yaşatmaya çalıştığını söylemiş oldu.
Arkadaşlarının kendisine daima niye bir albüm yapmadığını sorduğunu anlatan Şengül, bu dünyada her insanın en uygun bildiği işi yapması gerektiğini, kendisinin de en uygun bildiği işin diş hekimliği olduğunu lisana getirdi: “Bana nazaran herkes en düzgün bildiği işi yapmalı, benim en âlâ bildiğim şey bu hayatta diş hekimliği. Çocukluğumdan beri bu mesleğin ortasındayım ve nitekim mesleğime aşığım diyebilirim. Müziği fazlaca seviyorum, yapmaktan hoşlanıyorum. Benim ruhuma uygun geliyor. Keyif alıyorum lakin mesleğime aşığım ve en âlâ bildiğim şey, diş hekimliği olduğu için ona tartı veriyorum.”
vakit içinde farklı kentlerden davetler almaya başlayan ve sahnede Elvis’i canlandıran Şengül, “Kesin olarak tabir etmem gerekirse hakikaten Elvis’e benzemeye çalışmadım, onun üzere olmayı asla istemedim. Saçımı, başımı onun üzere yapma üzere bir derdim olmadı. Benim derdim daha hayli onun müziği. Beni etkiliyordu müzik söylemesi” diyerek bu hususta farklı bir çizgide durduğunu lisana getirdi. Tasarımı kendisine ilişkin olan Elvis kıyafetleriyle ilgili bilgi veren Şengül, “Bu kostümler de aslında birebir Elvis kostümü değil. Ben tasarladım, Türk motifleriyle işledim. Elvis’in her konserinde giydiği epey farklı motifli kostümleri var. Ben de Türk motifleriyle biraz Osmanlı motiflerini kullanarak bir kostüm tasarladım. yıllar evvelce bir kaç konserde giydim. Elvis olmaya çalışmak değil benim hedefim, onun müzikleriyle onun müzikte başardığı şeyleri biz de yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
Şengül, ’Kral’ olarak isimlendirdiği Elvis Presley’dilk evvel, müziğin epey da gençlere hitap etmediğini ve Elvis’in bunu değiştirdiğini belirterek, şöyleki devam etti: “Beni hayli motive eden bir şey Elvis ve müziği. Elvis ve müziğinin şu biçimde bir kıymeti var aslında. Güya Elvis’tilk evvel hayli fazla bir şey yokmuş tanınan müzik manasında. O, gençlere hitap eden, dinamizm veren biri. Onun bıraktığı tesir hala devam ediyor. Zira Elvis’tilk evvel müzik, tahminen yalnızca yetişkinler için olan bir cümbüş diyebiliriz. Fakat Elvis ile birlikte yeni nesillerin, gençlerin tanınan yaptığı ve dünyada çığ üzere büyüyen o Rock’n Roll, pop külçeşidinin başlangıcı oldu.”
Elvis daha sonrası periyotta bir epeyce müzik kümesi ve sanatkarın onu takip ettiğini söz eden Şengül, günümüzde bile efsane müzikçinin sahne gösterilerinin devamının yapıldığını lisana getirdi. Şengül, “Elvis bu biçimde bir şey başlattı ve onun başlatmış olduğu yolu, pek hayli müzik kümesi ve sanatçı takip etti. Bugün hala devam ediyor. Renkli kostümler, ışıltılı kıyafetler, ışıltılı sahne gösterileri ismine ne görüyorsanız onun başlangıcı Elvis Presley diyebilirim” tabirlerini kullandı.
Muayenehanesinin bulunduğu kattaki yan dairede diş hekimliği eğitimi emeliyle kurduğu eğitim merkezini, pandemi periyodunda profesyonel müzisyen arkadaşlarıyla müzik stüdyosuna dönüştürdüğünü aktaran Şengül, bu stüdyoda ‘profesyonel hobim’ dediği müzik tutkusunu yaşatmaya çalıştığını söylemiş oldu.
Arkadaşlarının kendisine daima niye bir albüm yapmadığını sorduğunu anlatan Şengül, bu dünyada her insanın en uygun bildiği işi yapması gerektiğini, kendisinin de en âlâ bildiği işin diş hekimliği olduğunu lisana getirdi: “Bana bakılırsa herkes en uygun bildiği işi yapmalı, benim en düzgün bildiğim şey bu hayatta diş hekimliği. Çocukluğumdan beri bu mesleğin ortasındayım ve hakikaten mesleğime aşığım diyebilirim. Müziği fazlaca seviyorum, yapmaktan hoşlanıyorum. Benim ruhuma güzel geliyor. Keyif alıyorum lakin mesleğime aşığım ve en güzel bildiğim şey, diş hekimliği olduğu için ona yük veriyorum.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.