İbrahim Toraman: İbrahim Üzülmez’in bana ferdi takıntısı vardı

Efendy

Aktif Üye
Beşiktaş ve Türk futbolunun kıymetli isimlerinden İbrahim Toraman, Cüneyt Özdemir YouTube kanalındaki “İyi Olan Kazansın” programında Esma Toker ve Merve Dundar’a özel açıklamalarda bulundu.

Geçmişte Beşiktaş’ta forma giydiği periyotta İbrahim Üzülmez ile içinde geçen olaya değinen Toraman, “seneler evvel Beşiktaş’tayken İbrahim Üzülmez ile yaşadığımız olay, hala konuşuluyor. Bana daima soruluyor. Bu mevzuya burada büsbütün açıklık getirmek isterim. Nitekim artık bakınca fazlaca saçma bir husus… Uzayıp gidiyor. Bu ufak lakin büyütülen olayın ziyanını en hayli ben gördüm. İkimiz de o periyot kaptandık. Aşil tendonu sakatlığım vardı. Kramponumu kesip, ardına flaster bant takarak alana çıkıyordum. Şu anda basketbol oynayayım bir yerde örneğin yürüyemiyorum. Ayakkabılarımı her vakit daha büyük giyiyorum. Hekim biliyordu, ekipteki herkes biliyordu. Ben de bu durumda sakatken, terlik giyebilirim. Sonuçta biz futbol kadrosuyuz. Kadro elbise ile gezmiyoruz. Bence o periyot, İbrahim Üzülmez’in bana ferdî bir takıntısı vardı. İbrahim Üzülmez 1’inci kaptandı lakin benim kadroda daha fazlaca ağırlığım vardı. Yabancı oyuncular benimle konuşuyordu, gençler benimle daha âlâ anlaşıyordu. Benim müşahedelerim bunlar natürel. İbrahim Üzülmez’in sakatlığımdan ötürü terlik giymeme o yansıyı vermesine şaşırmıştım. Bence o olay, ortasında biriktirdiği noktaların taşmasıydı. Hiç kabahatım olmadığını düşünüyorum. Mağdurum. O periyot futbol şubesinde başımızda olan menajer ile idare mevzuyu çözmek istemedi. Tahminen ikimizi de göndermek istiyorlardı. Olayları büyüttüler, çözmediler. Beni isteyen büyük ekipler vardı. Lakin süreç netleşmediği için o devir hiç biriyle görüşmeyi kabul etmedim” dedi.

“BARIŞTIK, daha sonra ÜZÜLMEZ BANA BİR MAÇTA DURDUK YERE YUMRUK ATTI”

Arbede olayı daha sonrasında İbrahim Üzülmez ile 40 gün PAF kadroda egzersiz yaptıklarını söyleyen Toraman, “Sahada oturduk. PAF kadro antrenörü de yanımıza gelmişti. ‘Toraman, ben özür diliyorum senden. Kusurluyum. Basın toplantısı yapalım’ dedi. ‘Lütfen’ diye rica etti. Ben de kırmadım, kabul ettim. Basın toplantısı yaptım. Bizi affettiler, şampiyon olduk. daha sonra bize kaptanlığı tekrar verdiler. Lakin galiba İbrahim Üzülmez’in ortasında kaldı bu durum. İbrahim Üzülmez idareyle anlaşmak istiyordu ve o dönem sonu kontratı bitiyordu. Muahede olmadı. Bir maçta Üzülmez makus oynuyor, hiç gücü yoktu. Devre içinde ben ayakkabımı bağlarken gelip, ‘Sen mi bana küfür ettin’ diyerek yumruk attı. Ne yaparsınız bu biçimde siz? Düşünebiliyor musunuz? İnsan deliriyor artık o durumda. Sizin de ağzınızdan berbat kelamlar çıkabiliyor” diye konuştu.

“TARAFTARIN ÖNÜNE ATILAN BEN OLDUM, MAĞDUR GÖZÜKEN İSE O…”

“Oradaki teknik adam da yardımcı antrenör de Türk ve yabancı oyuncular da olayı gördü” diyen İbrahim Toraman, “İbrahim Üzülmez bu noktada kendine mağduriyet rolü çıkardı. hiç bir şey yok yaptığım lakin taraftarın önüne ben atıldım. Çok gençtim o devirde ve sustum, sessiz kaldım. Futbolumu oynamaya çalıştım lakin bunun baskısını her vakit hissettim. Beni taraftarın önüne attığında bunlara inananlar da vardı, inanmayanlar da vardı. Takdiri insanlara bırakıyorum” tabirlerini kullandı.

“FUTBOLU BEŞİKTAŞ’TA BIRAKMAK İSTERDİM FAKAT TOPLULUĞA KIRGINLIĞIM YOK”

Beşiktaş ile yollarının ayrıldığı periyoda değinen İbrahim Toraman, “Beşiktaş’ta Sezer Öztürk ile de ortamızda bir ıstırap varmış üzere lanse edildi. Sezer, Fenerbahçe ‘den gelmiş bir oyuncuydu. Orada altyapıdan da gelen oyuncularla bir idmanda ortalarında kelamlı şeyler yaşanıyor. Bir kaptan olarak kayıtsız kalamadım. Zira öteki türlü, kaptan olmamın bir manası kalmazdı. Ben de onları uyarıyorum yapmamaları için… İşte bu olay oldu, tartışmaya ve hengameye döndü, hiç bir ilgim yokken bir daha gelip olay bana patladı. Gözümü yumup, işime baksaydım hayli daha uzun yıllar oynardım Beşiktaş’ta. sonrasındasında futbolu grupta bırakmak istememe karşın lider, ‘Çözeceğiz sorunları’ dedi lakin tam 8 ayım boşa gitti. Haber bekledim gelmedi. Ben de memleketimin ekibi Sivasspor’a gidip futbolu orada bıraktım. Futbolu Beşiktaş’ta bırakmak isterdim lakin topluluğa hiç bir kırgınlığım yok” biçiminde konuştu.

“FATİH HOCA BENİ ULUSAL KADRO’DA SAKAT FORMDA OYNATTI”

Fatih Terim ile A Ulusal Kadro’da yaşadığı olaya değinen Toraman, şunları kaydetti: “Beşiktaş’taki bir oyuncunun Ulusal Ekip’te oynama talihi hayli azdır. Bunu futbol mesleğim daha sonrası daha da uygun gördüğümü düşünüyorum. Fenerbahçe ya da Galatasaray ‘daki bir genç futbolcu kendini daha rahat Ulusal Kadro’da kabul ettirebiliyor. Beni birinci Şenol Güneş, A Ulusal Grup’ya aldı. sonrasındasında Ersun Yanal beni oynattı. Fatih Terim ile uyuşmazlıklar, birtakım haller ve karşıt düşmeler yaşadık. Çok güzel performanslar gösterdiğim vakit içinder oldu fakat o periyotlarda Ulusal Grup’ya seçilmedim. Ulusal formayı daha fazla giyebilirdim. Bir maç oynuyorduk örneğin… Birinci yarıda performansım berbattı ve düzgün değildim. Zira sakatlığım vardı. Devre ortası soyunma odasına geldim. Tozluğumu falan çıkardım. Fatih Hoca’ya durumumu ve sakatlığımı söylemiş oldum. ‘Oynayacaksın. Buna sen mi karar veriyorsun? Ben ona karar veririm’ dedi. Çorabı konçu falan yine giydim ve alana çıktım. Aşil tendonumdan sakatlığım vardı. Meseleler oturup konuşulsa çözülecek şeylerdi ama iletişimsizlik olunca bu biçimde oluyor. Fatih Hoca, Türkiye’nin en meslekli antrenörlerinden biri… Lakin Fatih Hoca ile çalışınca saha ortasında uygun olmanız yetmiyor. Saha haricinde da âlâ olmanız gerekiyor. Fatih Hoca biraz duygusal biri… Saha ortasında makûs olan birine, kendisiyle saha haricinde alakası güzelse 2’nci ya da 3’üncü bahtı verebiliyor. Benim çalıştığım hocalar içinde bir kendisiyle, bir de Beşiktaş’taki periyodunda Carvalhal ile düşüncem oldu. O kadar.”

“MERİH VE ÇAĞLAR BÜYÜK KADRODA OLMADIKLARI İÇİN ŞANSLILAR”

Merih Demiral ve Çağlar Söyüncü ile ilgili konuşan İbrahim Toraman, “Merih Demiral ve Çağlar Söyüncü üzere arkadaşlarımız büyük gruplarda oynasalardı şu anki pozisyonlarında olamayabilirlerdi. Anadolu kadrolarından yurt dışına gittikleri için şanslılar… Büyük gruplarda, hele ki savunma oynadığınızda sizi epey yıpratıyorlar. Faturayı en ufak yanılgılarda size kesebiliyorlar. Anadolu ekiplerinde fazla baskı yaşamadan gelişim tamamlanabiliyor. Bu değerli bir avantaj” dedi.

“GELECEKTE BEŞİKTAŞ’A HOCA OLMAK İSTERİM”

İbrahim Toraman son olarak, “Futbol bir tutku benim için… Futbolu bıraktıktan daha sonra kendimi gelişimime odakladım. Teknik yöneticilik lisanslarımı aldım. Gelecekte bir gün gelişimimi tamamladığıma inandıktan daha sonra ülke futbolumuza hizmet etmek istiyorum. Gerek Türkiye’deki ekipler gerekse Beşiktaş topluluğunda teknik yönetici olarak bakılırsav yapmayı hayli isterim” diyerek kelamlarını noktaladı.

DHA