İstanbul’da otogarda bomba ile yakalanan şüphelilerin iddianamesi tamamlandı

miRBey

Aktif Üye
İstanbul’da otogarda bomba ile yakalanan şüphelilerin iddianamesi tamamlandı
İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 28 Nisan günü, 5 kilogram patlayıcı ile yakalanan iki şüphelinin de ortalarında bulunduğu 3 kuşkulu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, koronavirüs önlemleri kapsamında tam kapanma yapılacağı için kapanma öncesi ‘İstanbul’dan öbür vilayetlere ağır bir gidiş olduğu, terör örgütlerinin bu durumu aksiyon fırsatı olarak bakılırsaceği’ kıymetlendirilerek, 28 Nisan’da Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarında çalışmalar yürütüldüğü, o esnada taksiden inen iki şüpheliden Ramazan A.’nın elinde siyah bir spor çanta olduğu ve şüphelilerin haller sergiledikleri anlatıldı. Polis takımlarının yaklaşması üzerine şüphelilerin kaçmaya başladığının açıklandıği iddianamede, kuşkulu Ramazan A.’nın kaçarken çantayı attığı söz edildi.

Çantayı verecekleri şüphelinin teslim olduğu anlatıldı

Çantanın alındığı ve kuşkulu Ramazan A.’nın yakalandığının kaydedildiği iddianamede, çantanın içerisinde sigara paketlerinin olduğu, paketlere bakıldığında içerisinde sert, metal kesim bulunduğu, bunun patlayıcı olabileceği pahalandırılacak Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürlüğü’ne haber verildiği açıklandı.

Kaçma esnasında otogara hakikat kaçan kuşkulu İbrahim Z.’nin otogarda bir otobüste yakalandığının anlatıldığı iddianamede, şüphelilerin çantayı teslim edecekleri ismin kuşkulu Yaşar S. olduğunu söylemesi üzerine arama çalışmaları yürütüldüğü lakin şüphelinin o esnada kendisinin teslim olduğu kaydedildi.

“Getirdiğimiz gerecin silah olduğunu sandım”

Kuşkulu Ramazan A.’nın sözüne yer verilen iddianamede, “Ne PKK/KCK terör örgütü ne de öbür bir terör örgütü içerisinde hiç bir vakit faaliyet göstermedim. Bu örgüt içerisinde faaliyet gösteren hiç bir şahsı da tanımam. İbrahim Z.’yi çocukluğumdan beri tıpkı mahallede büyüdüğümüz için tanırım. Yaşar S. ile yaklaşık 2 ay evvel İbrahim Z. aracılığı ile tanıştım. Olay günü, gerimizden, ‘dur polis’ formunda bir ikaz duymamız üzerine kaçmaya başladık. Elimdeki çantayı yol kenarında park etmiş bir aracın altına bıraktım ve kaçmaya devam ettik. Çanta içerisinde bomba olduğunu hiç bir biçimde bilmiyordum. Getirdiğimiz gerecin silah olduğunu sandım. Bu olayı rastgele bir örgütsel faaliyet için gerçekleştirmedim. İçerisinde patlayıcı husus olduğunu daha sonradan öğrendiğim çantayı biz Yaşar S.’ye teslim edecektik. Bu çantayı yalnızca, İbrahim Z.’nin Fatih’te korsan taksiyle gittiğimizde, 1.80 uzunluklarında erkek şahıstan aldığını biliyorum” dediği anlatıldı.

‘Koronavirüsten dolayı yardıma muhtaçlığı olduğunu düşündüm’

İddianamede, sözüne yer verilen kuşkulu İbrahim Z.’nin PKK ile alakasının olmadığını söylemiş olduği ve “Benimle bir arada yakalanan Ramazan A. uyuşturucu işinden dolayı cezaevinde yattı, örgütsel bir faaliyeti ya da irtibatı yoktur. Yaşar S. ile iş erinde tanıştım. Yakalandığımız gün, Yaşar S. beni manzaralı aradı. Hal hatır sorduktan daha sonra kendisinin koronadan dolayı temaslı olduğunu karantinada olduğunu dışarı çıkamayacağını ve bana bir işinin düştüğünü söylemiş oldu. Bugüne kadar benden hiç bir şey istememişti. Ben de korona hastalığından dolayı yardıma muhtaçlığı olduğunu düşündüğüm için yardım ederim dedim. sonrasındasında bana Anadolu Yakasında bir arkadaşı olduğunu, ondan bir emanetini alıp kendisine getirmemi istedi. Yaşar S., buluştuğumuzda arkadaşının Aksaray’a geldiğini, Anadolu yakasına geçmeye gerek kalmadığını söylemiş oldu. Arkadaşının benim adıma para gönderdiğini, adıma gönderilen paranın 875 dolar olduğunu, parayı Aksaray’ da bir adresten alacağımı, paranın 650 dolarını arkadaşına vereceğimi, kalanın 100 dolarlık kısmını bozdurup taksi parasını ödememi, bozulan paradan da kalanın bize kalacağını söylemiş oldu” dediği kaydedildi.

‘Adamın belinden bir tane silah çıkarıp bize vermesini bekliyordum’

Kuşkulu İbrahim Z.’nin sözüne yer verilen iddianamede, “Emanetten kastının silah olduğunu düşündüm. Emanetini aldıktan daha sonra konutunun oraya gelip kendisine bırakmamı söylemiş oldu. Telefonu kapattıktan daha sonra bana arkadaşının pozisyonu attı. Arkadaşının pozisyonu Fatih’ te kıyıda bir yeri tanım ediyordu. Biz pozisyona hakikat giderken Yaşar ağabey bana buluşacağım arkadaşının belden aşağısını gösteren ayakkabısı ve pantolonunu gördüğüm bir fotoğrafını ve numarasını gönderdi. Buluştuğumuzda adam bizi çimlerin ortasına götürdü. Bana ağaç yapraklarının içindeki siyah bir çantayı gösterdi ve gitti. Ben çantayı görür görmez şüphelendim. Ben adamın belinden bir tane silah çıkarıp bize vermesini bekliyordum. Adam çekip gitti. Çantayı aldım, hiç açıp bakmadım. Taksiciye bizi otogar tarafına götürmesini söylemiş olduk. Çanta ağır olduğu için çantanın ortasında ne olduğunu merak ettik. Yoldayken Ramazan’a çantayı açıp bakmasını söylemiş oldum. Ramazan da çantayı açtı ve çantanın ortasında bantlanmış bir kutuyu bana verdi. Kutu ince bir sigara kutusuydu ancak ağır geliyordu. Ramazan bu kutulardan çantanın ortasında birkaç tane daha olduğunu söylemiş oldu. Biz de Yaşar abinin birden çok küçük silah ve mermi aldığını düşündük. daha sonra çantayı kapattık” denildi.

‘Yakalanmasaydık bu çantayı Yaşar ağabeye verecektik’

Çantanın arasındakilerden şüphelendikleri için polislerden kaçtıklarını söyleyen kuşkulu İbrahim Z.’ın iddianamede yer alan sözünde, “Bu ortada Yaşar ağabey beni aradı ‘kardeşim ne oldu bir saat oldu gelemediniz’ dedi. Bende, ‘ağabey sen bizden bir şey istedin. Biz de senin işini gördük yardımcı olmak için. Polisler bizi kovaladı. Başımıza ne geldi’ dedim. O da bana inanmadı. Bize kapının önünde beklediğini söylemiş oldu. Dalga geçtiğimi zannetti. Yaklaşık 5-10 dakika daha sonra otogara geldi. Yaşar ağabey otogara geldikten daha sonra Ramazan’ı sordu. Bana hesap sormaya başladı. Güya bu durumun bütün sorumlusu kendisi değilmiş üzere bizi suçlamaya başladı. yine emanetini istedi. Yaşar ağabey ortadan kayboldu. Polisler geldi beni otobüsün ortasında yakaladılar. Ben yakalanmamıza sebep olan çantanın içerisinde bomba gereci olduğunu bilmiyordum. Bilmiş olsam ne olursa olsun bu işlere girmezdim. Yakalanmasaydık bu çantayı Yaşar ağabeye verecektik” dediği anlatıldı.

Kuşkulu kendisine 200 dolar verileceğini söylemiş oldu

İddianamede, Yaşar S.’un sözünde, “Cezaevinden arkadaşım olan Esat Köksal arayarak, ‘Harem’de bir emanetim var, onu alabilir misin’ dedi. Kendisine emanetin ne olduğunu sordum, o da bana bir tane silah dedi. ‘Pandemiden dolayı izlem kaydım devam ediyor dışarı çıkamam’ dedim lakin alabileceğimi söylemem üzerine bana bin 200 dolar para göndereceğini, 200 dolarının benim olduğunu, bin dolarını da emaneti veren şahsa vereceğimi söylemiş oldu ve telefonu bu türlü kapattık. Birinci evvel yok dememe karşın, emaneti verecek arkadaşın ivedisi olduğu halinde ısrar etmesi üzerine benim de aklıma İbrahim Z. geldi” dediği kaydedildi.

‘Bu işi yalnızca para kazanmak hedefli silah olduğunu düşünerek yaptım’

Kuşkulu Yaşar S.’nin tabirinde, şüpheliler Ramazan A. ile İbrahim Z.’nin çantayı aldığını söylemiş olduği belirtilen iddianamede, “İbrahim de bana polislerin kendilerini kovaladıklarını kendisin de otogara kaçtığını söylemesi üzerine ‘yanıma gel’ dedim. Buluştuğumuzda Ramazan’ın taksi içerisinde çantaya baktığını içerisinde 8 tane kutunun bulunduğunu söylemiş oldu. Bunun üzerine 1 adet silah beklerken, 8 adet kutu çıkınca korkmaya başladığımdan bir an evvel otogardan çıkmayı teklif ettim. Ramazan’ın yakalandığını bildiğinden kendisinin ismini vermiş olabileceğini için otogardan çıkmak istemedi. Bu şahısların uyuşturucu kullandığını bildiğimden uyuşturucunun tesiri altında beni kandırdıklarını düşünerek kızdım. Yoldayken Esat K.’yi arayarak ‘bana 1 tane silahtan bahsettin lakin çantada 8 adet silah varmış, yaktın bizi çocuklar yakalandı ‘dedim. Haberlere baktığımda İçişleri Bakanının açıklamalarını gördüm ve detaylı araştırdığımda haberlerdeki şahısların baş harflerinden İbrahim Z. ve Ramazan A. olduklarını anlamam üzerine taksiye binerek Bakırköy Adliyesi’ne teslim olmak için gittim. Emanetin silah olduğunu sanıyordum beni, İbrahim Z. ve Ramazan A.’yı bilinçsizce kandıran Esat K.’dir. Bu işi yalnızca para kazanmak emelli silah olduğunu düşünerek yaptım” denildi.

Bombanın Suriye’de hazırlanarak, kuryeler ile İstanbul’a gönderildiği anlatıldı

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan olay yeri incelemesi kararında, bombanın canlılar üzerinde öldürücü ve yaralayıcı, cansızlar üzerinde yakıcı, yıkıcı ve tahrip edici özelliğe sahip olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, materyaller üzerinde Ankara Kriminal Daire Başkanlığınca yapılan incelemelerde, PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafınca hazırlanan bombalara benzeri nitelikte olduğu, bombalar üstündeki tarifli telefonlardaki sim kartların HTS incelemesi kararında sinyal ve baz ayrıntıları göz önüne alındığında sinyallerin birinci defa Şanlıurfa Suruç üzerinde alınması, İbrahim Z.’ye bombayı teslim eden şahsın kullandığı GSM çizgisinin birinci sefer Hatay hudut bölgesinde baz vermesinin bir arada kıymetlendirilmesi kararında, bombanın Suriye’de hazırlanarak kuryeler vasıtasıyla İstanbul’a gönderildiği vurgulandı.

Kurye ile kuşkulu Yaşar S.’ye gönderildiği anlatıldı

Kuşkulu Yaşar S.’nin sözünde geçen Esat K.’nin Suriye’de olduğunun ve hakkında yakalama sonucu çıkartıldığının anlatıldığı iddianamede, arkadaşı Yaşar S. ile irtibat kurması kararı kimliği tespit edilemeyen kurye aracılığıyla Yaşar S.’ye gönderilmesinin amaçlandığı kaydedildi. Şüpheliler Ramazan A. ile İbrahim Z.’nin beyanlarının prestij edilebilir olduğunun anlatıldığı iddianamede, iki şüphelinin de PKK/KCK ya da ayrıca bir silahlı terör örgütü ile irtibat ve iltisakının olduğuna ait tespitin bulunmadığı, her ikisinin de kuşkulu Yaşar Samur tarafınca kurye olarak kullanıldığı ve bulundurulması yasak bir eşya alacaklarını bildikleri açıklandı.

İddianamede, kuşkulu Yaşar Samur’un gelip teslim olduğu an öncesinde telefonunu sıfırladığına ait beyanı ve bu beyan ile uyumlu dijital inceleme raporu, teslim alacağı malzemeyi silah olarak düşünmesi değerlendirildiğinde, örgüt irtibat ve iltisak silahlı örgüt ismine kabahat işlediği öne sürüldü.

İddianamede, şüpheliler İbrahim Z., Ramazan A.’nın, ‘tehlikeli hususların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi‘ hatasından 4 yıldan 8 yıla kadar, kuşkulu Yaşar S.’nin ise ‘tehlikeli hususların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi’ ile ‘örgüt üyesi olmamakla bir arada örgüte yardım’ cürümlerinden 19.5 yıldan 39 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi. Savcılıkça hazırlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianame kabul edildiği takdirde, şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.