Japonya’da 10 metrelik balina tankerin pruvasına takıldı

miRBey

Aktif Üye
Japonya’da 10 metrelik balina tankerin pruvasına takıldı
Japonya’da, Pasifik Okyanusu’nu geçerek Kurashiki kentindeki Mizushima limanına giren bir tankerin pruvasında 9 metre 75 santimlik bir balinanın takıldığı görüldü.

Salı günü gerçekleşen olayda, tankerin önünde sarkan meyyit balinayı nazarann vatandaşlar durumu kıyı güvenliğe bildirdi.

Moment a Japanese tanker docks into a harbour with a 32-foot dead whale stuck on its bow @Quad_Finn @DailyMailUK https://t.co/OR2xKTdDh4

— GlobalNewsJapan
🇯🇵
(@GlobalNewsJapan) September 23, 2021

Mürettebat: Balinaya çarptığımızdan haberimiz yok

Tankerin limana girdiğine şahit olan bir balıkçı mahallî basına verdiği demeçte, “On yıllardır burada balık tutuyorum lakin birinci sefer bir balina görüyorum” dedi.

Bir öteki görgü şahidi ise “Seksen yıldan fazladır burada yaşıyorum, lakin birinci kere balina görüyorum” diye konuştu.

Mahallî haber sitesi Yomiuri, mürettebatın bir balinaya çarptıklarından haberleri olmadığını argüman ettiklerini yazdı.

Mizushima Kıyı Güvenlik Departmanı’ndan bir sözcü, daha evvel hiç bu biçimde bir şeye şahit olmadıklarını ve bu biçimde bir olayın yine yaşanmaması için alınan önlemlerin gözden geçirildiğini söylemiş oldu.

Olayla ilgili tankerin sahibi olan şirket hakkında mı yoksa mürettebat hakkında mı soruşturma başlatılacağına dair bilgi çabucak hemen verilmedi.

Fin Balinası olabilir

Balinanın tipi çabucak hemen belirlenemedi fakat Deniz Memelileri Araştırma Enstitüsü Yomiuri’ye yapılan açıklamada, bunun bir Fin Balinası üzere göründüğü söylendi.

Mavi Balinadan daha sonra dünyadaki en uzun ikinci balık çeşidi olan Fin Balinaları, Milletlerarası Doğayı Müdafaa Birliği (IUCN) tarafınca ‘savunmasız tür’ kategorisinde sayılıyor.

Fin Balinaları, dünyanın tüm büyük okyanuslarında bulunuyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.