Lise öğrencisi mor lahanayla yaraları uygunlaştıran aygıt geliştirdi: Enfeksiyonu da haber veriyor

miRBey

Aktif Üye
Lise öğrencisi mor lahanayla yaraları uygunlaştıran aygıt geliştirdi: Enfeksiyonu da haber veriyor
Bursa Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Müsabakası, çeşitli vilayetlerden öğrencileri ağırladı.

Müsabakaya katılan Balıkesir Bilned Özel Fen Lisesi öğrencisi Raif Toprak Yıldız‘ın geliştirdiği aygıt yaraların daha süratli uygunlaşmasını sağlarken, beraberinde yaraya yerleştirilen sensörler yardımıyla yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını da haber veriyor.

Aygıt yardımıyla enfeksiyon kapan yaraya anında müdahale edilerek daha süratli uygunlaşması sağlanıyor.

Ayrıyeten öğrencinin geliştirdiği aygıt yardımıyla yaraya uygulanan mor lahana ve elektrikli simülasyon uygulamasıyla daha süratli düzgünleşme sağlanıyor.

Aygıtını hayvanlar üzerinde deneyen öğrenci, başarılı sonuçlar elde etti.

Lise öğrencisi Raif Toprak Yıldız tarafınca geliştirilen aygıt yaraların daha süratli güzelleşmesini sağlarken, yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını anlık haber veriyor.
© İHA

‘İçinde mor lahana örtüsü bulunan yara örtüsü geliştirdim’

Aygıtının yaraların düzgünleşme sürecini hızlandırdığını tabir eden Raif Toprak Yıldız, şunları söylemiş oldu:

“Kronik yaralar biroldukca insan için hayati bir kıymete sahiptir. Bu kronik yaraların güzelleştirilmesinde tek tedavi yolu uygulanır. Uygulanan bu sistemler yetersiz olmaktadır. Ben de buna tahlil üretmeye karar vererek sistem geliştirdim. İçinde mor lahana örtüsü bulunan yara örtüsü geliştirdim. Örtünün ayrıyeten sensörleri bulunmakta, bu sensörler elektrik simülasyon uygulayarak yaranın daha süratli güzelleşmesini sağlıyor. Geliştirdiğim yazılımla yaranın uzaktan takibini sağlıyorum. Yaraya ve sağlıklı deriye sensör yerleştirerek yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını takip edebiliyorum. Bu sensörler sıcaklık ve neme hassas. Yarada sıcaklık artarsa yaranın enfeksiyon kaptığını anlık olarak haber veriyor. Bu sistem yardımıyla yaranın hekim ve hemşire tarafınca uzaktan takip edilmesi sağlanıyor.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.