Mert Nobre’den epey konuşulacak Fenerbahçe-Alex de Souza iddiası! Aziz Yıldırım itirafı

Efendy

Aktif Üye
Türkiye’nin en değerli iki grubunda Fenerbahçe ve Beşiktaş ‘ta şampiyonluklar yaşayan ve aslen Brezilyalı olan Mert Nobre, uzun yıllar Türkiye’de forma giydikten daha sonra Türk vatandaşlığına da geçmişti. Ajansspor’a kıymetli açıklamalarda bulunan Mert Nobre, Fenerbahçe’de birlikte forma giydiği vatandaşı Alex de Souza ile ilgili de sürpriz bir savda bulundu. İşte Nobre’nin o açıklamaları…

2004 yılındaki şampiyonluk sıkıntı ancak güzeldi

Devre içinde geldiğin 2003-2004 döneminde Fenerbahçe’de yaşadığınız şampiyonluğu nasıl tanım edersin?

Öncelikle epeyce büyük bir topluluğa geldiğimin farkındaydım. Beşiktaş’ın da 11 puan gerisindeydik. Bu farkı kapatmak hiç kolay değildi ancak biz başardık. Bu yüzden o şampiyonluk fazlaca hoştu. Zira ne kadar güç olursa, o kadar da hoş oluyor. Ben de 21 maçta 12 gollük epeyce düzgün bir performans sergiledim. Adaptasyon süreci de epey kıymetliydi ve arkadaşlarım bana bu hususta takviye oldular.

Alex de Souza 2002 Dünya Kupası’nda olmalıydı

Alex de Souza Fenerbahçe’de fazlaca başarılı bulunmasına karşın Brezilya Ulusal Takımı’nda istenilen performansı sergileyemedi, bunun niçini sence ne?

2002 yılında Alex, Cruzeiro’da inanılmaz derecede güzel bir performans sergiledi ancak birebir devirde Brezilyalı epey fazla kaliteli oyuncular vardı. Bence Alex de 2002 Dünya Kupası’na çağırılmalıydı lakin hocanın tercihinden dolayı bu biçimde bir olumsuz süreç yaşandı.

Neymar’ın ne yaptığına açıp baksın herkes

Brezilya Ulusal Takımı’nda Neymar’a gösterilen reaksiyon ve tenkitleri hakikat buluyor musun?

Brezilya’nın şu anki takımı epey daha genç oyunculardan oluşuyor. 2002’de daha deneyimli oyuncular oynuyordu fakat şimdiki oyuncular da birebir ruhla oynuyorlar. Özgüvenleri de devasa yükseklikte. Neymar, fazlaca kıymetli bir oyuncu. kimi vakit beşerler Neymar’ın hayli hareketsiz olduğunu söylüyor ancak bu onun kendi tarzı. Her oyuncunun bir tarzı vardır. Neymar Barcelona’da, PSG’de ve ulusal grupta nasıl işler yapmış, açıp baksın herkes.

Katar’da Arjantin-Portekiz finalini isterim

Bir Brezilyalı olarak sen, Cristiano Ronaldo yahut Lionel Messi’nin bu yıl Dünya Kupası’nı kazanmasını ister misin?

İkisinin de tek eksikleri var, o da Dünya Kupası. Natürel ben Brezilya’nın kazanmasını isterim fakat ikisi de fazlaca hak ediyor bu kupayı. Düşünebiliyor musunuz, Portekiz ve Arjantin finalde karşı karşıya geliyor! İnanılmaz hoş olur. Takım kaliteleri de aşağı üst birebir lakin son maçlarda Portekiz bir adım daha önde.

Tarihin en güzeli Brezilyalı Ronaldo Nazario

Sana nazaran dünya futbolunun gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu kimdir?

Bana soracak olursanız Ronaldo Nazario (Brezilyalı Ronaldo), gelmiş geçmiş en uygun oyuncudur. Çok fazla sakatlıklar yaşadı, birebir vakitte en kritik anlarda. Hekimler “Senin mesleğin bitti” dedi fakat o iki sene daha sonra Dünya Şampiyonu oldu. Latife üzere bir futbolcu, inanılmazdı.

Türkiye’nin en güzeli Sergen Yalçın’dı

Peki senin geçmişte izlediğin en uygun Türk futbolcu kimdi?

Ben Türkiye’ye geldiğimde Sergen Yalçın, 34-35 yaşlarındaydı lakin buna karşın inanılmaz bir oyuncuydu. O yüzden Sergen Yalçın diyorum.

Arda Güler tam La Liga’lık, Barcelona’ya gidebilir

Günümüzde en beğendiğin yerli oyuncu kim?

Günümüzde ise Fenerbahçeli Arda Güler. çabucak hemen 17 yaşında ve bu biçimdesine pak ayaklara sahip birisini ben daha evvel görmedim. Tam İspanya Ligi oyuncusu Arda. Barcelona’ya gidebilir bence.

Türkiye’de fazlaca öteki siyasetler var

Türkiye’de teknik yöneticilik yapmak nasıl? Güç mu?

Evet, Türkiye’de hocalık yapmak epeyce güç. Öteki ülkelerde bu durum fazlaca farklı. Zira Türkiye’de vakit yok. Projeler 90 dakikalık. bu biçimde bir şey olabilir mi? Ben en son Çorum’da teknik yöneticilik yaptım. Murat Yıldırım, benim eski oyuncumdu, o beni aradı “Hocam buraya gel” dedi. Projelerden bahsedildi lakin 2-3 maç daha sonra birinci hatalı hoca oluyor zira epeyce öbür siyasetler var. Benim gayem de büyük ekipleri çalıştırmak ancak dediğim üzere bu iş Türkiye’de hayli sıkıntı.

100. yılda şampiyonluğun favorisi Fenerbahçe

Süper Lig’deki ekiplerin mevcut performanslarına baktığında, Cumhuriyet’in 100. yılında hangi kadrosu şampiyonluğun favorisi olarak görüyorsun?

Şu anda Fenerbahçe’yi önde görüyorum fakat natürel hayli erken. örneğin Galatasaray son 3 maçta inanılmaz performans sergiliyor. Puan farkı da epeyce az. Beşiktaş’a da Şenol Güneş geldi, bence şu an daha güzel. elbette Fenerbahçe fazlaca düzgün, rotasyonu da hayli güzel yönetiyor Jorge Jesus. bu biçimde devam ederse benim favorim Fenerbahçe’dir.

Jorge Jesus tüm futbolcuları memnun ediyor

Ali Koç idaresi epey sayıda teknik yönetici değiştirdi. Jorge Jesus ile aranan kan bulunmuş üzere. Jesus hakkında ne düşünüyorsun?

Jorge Jesus, rotasyonu yeterli yönetiyor ve tüm oyuncuları keyifli ediyor. Bu tam bir hoca işi. Bizim vaktimizde birinci 11 aşikardı. Haliyle öbür oyuncunun morali bozuluyor ve performansı düşüyordu. Fakat artık tam aksisi, herkes hazır durumda. Batshuayi, Pedro, Valencia, King hangisinin ne vakit oynayacağı aşikâr olmuyor. Haliyle de hazır bekliyorlar.

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın ortasındayım

İki kadroda da oynadın. Sen kendini Beşiktaş’a mı yoksa Fenerbahçe’ye mi daha yakın görüyorsun?

Ben Fenerbahçe’de 3 seneyi fazlaca âlâ geçirdim, yalnızca son Denizlispor maçında berbat oldum. Ancak Beşiktaş’ta daima bir dönem güzel, bir dönem berbattım. Bu soruya net bir karşılık veremem, iki tarafa da yakınım. Tam ortadayım.

2004 şampiyonluğunda Aziz Yıldırım tesiri büyüktü

2003-2004’teki şampiyonluğa bir daha dönmek istiyorum. 11 puanlık farkı kapatıp şampiyon oldunuz. Nasıl başardınız, o dönem neler yaşandı?

11 puan farkla çıktığımız birinci maç tekrar edilen Rize maçıydı. Biz son 18 maçımızın her birisine birer finalmiş üzere çıktık ve o denli oynadık. Aziz Yıldırım’ın bize tesiri epey büyüktü. Tam bir baba üzere. Ne vakit sert ne vakit yumuşak olması gerektiğini epey güzel biliyor. Büyük bir liderdir kendisi. Soyunma odasına inip bize kızdığı da fazlaca olmuştur. Alışılmış, epeyce âlâ oynayıp sonuca ulaşamadığımızda da gelirdi soyunma odasına ve bize moral verirdi. Bizi bir daha ayağa kaldırırdı.

Türk Ulusal Grubu’ndan davet beklemiştim

Uzun yıllar Türkiye’de forma giydin ve nihayetinde vatandaşlığa da geçtin. Türk Ulusal Takımı’ndan davet bekledin mi?

Türkiye’de epey âlâ performanslar ortaya koyuyordum, haliyle de Türk Ulusal Takımı’ndan davet bekledim. Lakin o periyotta benim dışımda 4-5 âlâ oyuncu daha vardı. Hocanın tercihi de bu istikamette oldu, yapacak bir şey yok.

Bence en düzgün santrfor Fatih Tekke’ydi

Eski bir santrfor oyuncusu olarak, senin en beğendiğin forvet kimdi?

Türkiye’de en yetenekli bulduğum ve en beğendiğim forvet oyuncusu Fatih Tekke’dir. Tekraren karşı karşıya oynadık. Kendisi inanılmaz akıllı ve son vuruşları da fazlaca uygun bir golcüydü.

Beni en çok zorlayan Hükümran ve Lugano’ydu

Türkiye’de oynarken seni fazlaca zorlayan savunmacı kimdi?

Türkiye’de oynadığım periyotta ne vakit karşı karşıya gelsek beni en epey zorlayan yerli defans oyuncusu Hükümran Korkmaz’dı. Yabancılar içinde ise Lugano beni fazlaca zorlardı.

Türkiye’de hakem üstünde inanılmaz baskı var

Türkiye’de hakemler epeyce tartışılıyor. Sen ne düşünüyorsun?

Türkiye’de hakemler inanılmaz baskı altındalar. Bilhassa büyük gruplar karşısında. Avrupa’da bu daha profesyonel yönetiliyor lakin Türkiye’de maalesef bu biçimde bir sorun var. Bu baskı altındaki hakemler yanılgı yapmasın da ne yapsın?

Anadolu ekipleri büyüklere karşı hayli eziliyor

Sence İstanbul grupları ve Anadolu gruplarına eşit davranılıyor mu?

Ben Anadolu gruplarında da oynadım, büyük ekiplerde da. Bir hakem büyük ekibe karşı yanılgı yaptığında herkes inanılmaz baskı yapıyor. Televizyonlarda bir konum 1 saat konuşuluyor. “Bu hakem nasıl bu yanılgıyı yapar” diye. Birebir hareket Anadolu kadrosuna yapıldığında tıpkı televizyonlarda 5 dakika vakit veriliyor. Anadolu kadroları fazlaca eziliyor bu hususta.

Beşiktaş âlâ değildi lakin Mustafa Denizli farkı oldu

Üç büyükleri şampiyon yapan tek teknik yönetici Mustafa Denizli’dir. Onunla çalıştın. Nasal bir hoca sana göre?

Mustafa Denizli Hoca ile Beşiktaş ve Altay’da beraberydik. O devir Beşiktaş’ın takımı, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye bakılırsa daha makûs durumdaydı tahminen ancak Mustafa Denizli geldi, farklı bir hava yakaladık. daha sonrası bizim için daha kolay oldu. Zira epey deneyimli bir hocadır.

Ne Guardiola ne Mourinho… Luxemburgo

En beğendiğin teknik yönetici kim?

Benim futbolculuk mesleğimde en epey etkilendiğim hoca, Cruzeiro’dan hocam; Vanderlei Luxemburgo. Diğerlerine sorsanız en yeterli teknik yönetici olarak “Guardiola, Mourinho” derler genelde. Ama benim için Vanderlei bir numaradır. Kendisi bir periyot Brezilya Ulusal Ekibi ve Real Madrid’i de çalıştırdı.

Türkiye’ye gelen yabancılar ekstra âlâ değil

Çok tartışılan bir husus da yabancı oyuncu sayısı. Sence hudut olmalı mı?

Benim gördüğüm fazlaca yabancı geldi Türkiye’ye ve birçoğu da ekstra güzel durumda değil. Kontenjan kısıtlamalarının da yanı sıra Altınordu, Trabzon üzere altyapıya epey daha fazla kıymet ve takviye verilmeli. Zira altyapılar az sayıda. Ulusal kadroya baktığımızda hepsi altyapıdan çıkan oyuncular. Yoksa nasıl yetiştirebileceksiniz? Evvel bu sorunu aşmak gerekiyor.

Bir baktım Recep de Volkan da kalede yok!

Türkiye’de en unutamadığın anılar neler?

Fenerbahçe’de oynarken Yalova ile hazırlık maçı oynamıştık. Ben 2. golü atmıştım ve santra için top orta alana kondu. Hakem düdüğünü çaldı, adam direkt vurdu bizim kaleye ancak kalecimiz Recep Biler ortada yok. Nerede bu Recep diye baktık, taraftarlarla hengame ediyor. Bunu hatırladıkça daima gülerim. Bir kez da Almanya’da hazırlık maçındaydık. Birebir biçimde bu sefer de Volkan yok kalesinde. “Nerede bu Volkan” dedik, gitmiş tribünle hengame ediyor. Türkiye inanılmaz bir ülke bu manada. Maçtan bir gün evvel çay içiyoruz adamla, sonraki gün bakmışız adam sakatlanmış oynamıyor. Çok garip anılar bunlar!

En komik futbolcu Ekrem Dağ ve Luciano’ydu

Futbolculuk periyodunda birlikte oynadığın en eğlenceli ve komik oyuncu kimdi?

beraber oynadığım en komik oyuncu Ekrem Dağ’dı. kimi vakit biz idmandayken bu gelir dans ederdi. kimi vakit de biraz çıplak oynardı! Çok komik çocuktu. Fenerbahçe vaktinde ise Luciano’nun latifeleri epeyce komikti. aslına bakarsan biroldukça Brezilyalı vardı o devirlerde.

Alex muhakkak Fenerbahçe’nin başına geçecek

Sence Alex de Souza bir gün Fenerbahçe’nin teknik yöneticiliğini yapar mı?

Tabii ki yapabilir lakin hocalık ve oyunculuk fazlaca farklı. İnşallah Alex, oynarken yakaladığı inanılmaz muvaffakiyetleri hocalığıyla da yakalar. Ne vakit olacağını bilemem lakin eminim ki Alex bir gün katiyen Fenerbahçe’nin başına geçecek.

Türk oyuncuda gaye ve profesyonellik yok

Türk futbolculara dair yorumun nedir? Olumlu ve olumsuz taraflarıyla…

Türk oyuncularımız yetenekli fakat asla çalışkan değiller. Birçok da hedefsizler. Bu en büyük sorun. Buraya geldim, bu kadarı kâfi diyorlar. niye yetsin bu kadarı? Ulusal kadro var, Avrupa var, büyük kadro var… Bunlar niye maksadınız değil? Maalesef Türk oyuncularda maksat ve profesyonellik yok.