Nagehan Alçı: Paris İklim Mutabakatı’nda Emine Erdoğan’ın hakkının yenmemesi gerektiğini düşünüyorum

miRBey

Aktif Üye
Nagehan Alçı: Paris İklim Mutabakatı’nda Emine Erdoğan’ın hakkının yenmemesi gerektiğini düşünüyorum
Habertürk gazetesi muharriri Nagehan Alçı, Paris İklim Mutabakatı‘nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) onaylanması daha sonrası değerlendirmelerde bulundu.

‘Paris İklim Mutabakatı sürecinin bâtın kahramanı’ başlıklı yazısında, bu muahedenin imzalanmasının Türkiye’de etraf şuurunun yerleşmesi için ruhsal olarak da kıymetli bir aralık olduğunu belirten Alçı, muahedenin uzun cadede global sıcaklık artışını sanayi öncesi periyoda kıyasla 1.5C derecede tutmayı amaçladığını söylemiş oldu.

Alçı, Türkiye’nin amacının 2053 yılında karbon nötr olmak olduğunu söylemiş olduği yazısında bunu şöyleki deklare etti: “Yani emisyonlarını yutak alanların kapasiteleri ile eşit hale getirmek. Büsbütün sıfırlamak olarak da algılanmamalı yani. Kapılara kilit vurmuyoruz. Daha düşük emisyonlu alternatiflere yöneliyoruz. Ulaşımda, güçte, endüstride ve öbür alanlarda.”

sonrasındasında bu hususta emeği geçen isimlere değinen Alçı, “Ancak ben bir ismin daha hakkının yenmemesi gerektiği kanaatindeyim. O isim Sayın Emine Erdoğan. Sayın Erdoğan yıllardır etraf mevzuları ve iklim değişikliğine dikkat çekmek, tabiat farkındalığı geliştirmek için çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da bu konularda motive eden ve olumlu istikamette etkileyen kişi Emine Hanım” sözünü kullandı.

Alçı, şöyleki devam etti:

“İklim değişikliğinin en kıymetli sebeplerinden biri atıkların depolanması. Atıklar metan gazı salıyor ve bu gaz sera gazından bile 28-34 kat kuvvetli.

‘Sıfır atık projesi kıymetli bir milattı’

Emine Hanım’ın 2017’de başlayan Sıfır Atık Projesi atıkların azaltılması için epeyce değerli bir adım oldu. örneğin öğrendiğime bakılırsa Etraf ve Şehircilik Bakanlığına 4 yıldır bu proje yardımıyla hiç çöp kamyonu girmiyormuş. Masaların altındaki tüm çöp kutularını kaldırmışlar, kağıtlar, camlar ve plastikler ayrıştırılarak geri dönüşüme gidiyor, besin atıkları da kompost yapılıyormuş.

Öteki bakanlıkların tamamında bu tarafta çalışmalar var. Çöp üretimini sıfıra indiren ikinci bir bakanlık çabucak hemen olmasa da ölçü süratle azalıyormuş.

Sıfır Atık şuuru kamudan özel kesime ve topluma yayılıyor. Türkiye genelinde Sıfır atık Projesi hayata geçtiğinden beri geri dönüşüme giren atık ölçüsü yüzde 13’ten yüzde 22’ye çıkmış. Amaç bu sayısı 15 yıl ortasında yüzde 60’a yükseltmek.

Ülkedeki derin kutuplaşma maalesef Emine Erdoğan’ın eforlarının üzerini bilhassa muhalif kesitler gözünde kalın bir bulut üzere örtüyor. meğer bu ülkenin first lady’si yıllardır bıkmadan, usanmadan etraf ve atık mevzuları ile uğraşıyor.

Baktım dünyada şu anda bu biçimde ikinci bir first lady meselae rastlayamadım. Sıhhat, beslenme hususlarına eğilen first lady’ler var fakat salt etraf ve iklim değişikliği üzerine farkındalık yaratmayı maksat edinen yok.

O niçinle BM Erdoğan’a Sıfır Atık ve etraf muhafaza projelerine birebir yıl ortasında iki farklı ödül verdi. Evvel 25 Martta BM Kalkınma programı (UNDP)nin ‘Küresel Maksatlar Hareket daha sonra da 3 Haziran’da ‘Atık Alanında Akıllı Kentler Şampiyonu’ mükafatı.

Emine Hanım’ın 4 Ekim Dünya Habitat Gününde verdiği şu bildirisi hayli önemsiyorum: ‘Bizi etraf ile bir daha dost kılacak bir zihinsel dönüşüme gereksinim var.’

Paris Anlaşması’nın onaylanması ile bu dönüşümün hızlanması için topyekun bir çalışma başlatmamız kural. Kamu spotu, özel dal reklamı, moda olanın bir daha tasarlanması… Etraf ve tabiatın yüceltilmesi için her dalın seferber olması gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarımıza bu dünyada bir gelecek olmayacak.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.