NASA, Amazon’un sesli asistanı Alexa’yı uzay misyonlarına gönderecek: ‘Alexa beni Ay’a götür’

miRBey

Aktif Üye
NASA, Amazon’un sesli asistanı Alexa’yı uzay misyonlarına gönderecek: ‘Alexa beni Ay’a götür’
Amazon mühendisleri, geliştirdikleri süratle gelişen teknolojinin ondan sonrasında gerçekleşecek mürettebatlı uzay nazaranvlerinde yararlı olup olmayacağını görmek için Artemis I sırasında test edilecek gelişmiş bir Alexa sürümü oluşturdu.

Artemis I sırasında, bir Orion uzay aracı Dünya’ya dönmedilk evvel Ay’ın yanından geçiş yapacak. Seyahat mürettebatsız olacak, bu niçinle ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), uzay aracının seyahati sırasında Alexa etkileşimlerini uzaktan kuracak.

Sözcü’nün aktardığına bakılırsa Alexa, Orion’un gerçek vakitli telemetri bilgilerine bağlanacak ve bu sayede de bakılırsav gerçekleşirken nazaranvle ilgili binlerce soruyu yanıtlayabilecek.

Alexa, kabin içi aydınlatma da dahil olmak üzere Orion’daki bağlı aygıtları denetim etme taleplerine de karşılık verebilecek.

‘Bir daha sonraki düzeye taşıyabilir’

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde Orion program müdür yardımcısı Howard Hu, şunları kaydetti:

“Astronotların, uzay aracının tarafı, su kaynağı düzeyleri yahut pil voltajı durumu üzere uçuş durumu ve telemetri hakkındaki bilgilere sıradan sesli komutlarla erişebilecekleri bir gelecek hayal edebiliyorum. Orion, astronotları Ay’a taşımak için şimdiye kadar geliştirilmiş en gelişmiş uzay aracı ve ses aktivasyon teknolojisi, bilim kurgu uzay gemilerinin etkileşimli bilgisayar sistemlerinin yeni jenerasyon kaşifler için bir gerçeklik haline gelmesini sağlayarak onu bir daha sonraki düzeye taşıyabilir.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.