Pamukkale’de Discovery Channel için belgesel çekiliyor

miRBey

Aktif Üye
Pamukkale’de Discovery Channel için belgesel çekiliyor
Türkiye’nin en kıymetli turizm merkezlerinden olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan Pamukkale’de ünlü belgesel kanalı Discovery Channel için belgesel çekiliyor.

Hristiyanlık açısından kutsal kabul edilen yapılarıyla inanç turizmine de konut sahipliği yapan ve arkeolojik literatürde ‘Kutsal Kent’ olarak tanımlanan, travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ilgi nazarann Pamukkale, sinema direktörlerinin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Nicholas Cage‘in de ortalarında bulunduğu ünlü oyuncuların sinema çektiği Pamukkale’nin beyaz perdede daha hayli yer alması ve Türkiye’nin tanıtım yüzü olması için çalışmalar devam ediyor.

Pamukkale’de son olarak dünyaca ünlü belgesel kanallarından Discovery Channel, Hierapolis’te belgesel çekimleri yaptı.

Discovery Science Channel’da ‘Mysteries of the Abandoned’ serisi kapsamında yayımlanacak belgesel sinemanın manzara direktörlüğünü Abdurrahman İtik, kameramanlığını Bülent Kaya yapıyor.

Belgesel sinemada, Pamukkale Üniversitesi Kültür Varlıklarını Müdafaa ve Onarma Kısmında Dr. Öğretim Üyesi İnci Türkoğlu, bölgenin tarihi, kültürel ve doğal içeriklerini anlatıyor.
© AA

Tertipte yer alan Türkiye Sinema Kurulu Lideri Sait Yardımcı, Türkiye’nin eşsiz hoşluklarını yabancı sinema ve yapım takımlarıyla iş birliği yaparak tanıtmaya ve turizme katkı sunmaya çalıştıklarını söylemiş oldu.

Yardımcı, bu belgeseller serisinin devam edeceğini tabir etti:

“Amacımız Türkiye’yi dünyanın önde gelen sinema mecraları ortasına getirmek. Haliyle bu belgeseller serisi devam ettiği sürece de ülkemizin tanıtımına hayli önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Geçmiş muhakkak bir vakit daha sonra unutuluyor. Belgeseller bu manada hatırlatma özelliği taşıyor.”

Türkiye’nin öbür ülkelere nazaran epeyce daha büyük bir hazine üzerinde yer aldığına işaret eden Yardımcı, Pamukkale’nin dünyanın değerli turizm destinasyonları içinde bulunduğunu aktardı:

“Pamukkale hem sinema tıpkı vakitte dizi bölümünün şayet olmazsa olmazlarından. Buraya ziyaret etmeden Ege tipi yapamazsınız. Antalya’ya gittiniz, oradan buraya gelmezseniz Türkiye’ye gelmiş sayılmazsınız. Günübirlik çeşitlerle buraya ve öbür kentlere devam eden bir yol güzergahı var. O niçinle biz hayli değer veriyoruz. Discovery Channel’ın bu birinci belgeseli olmayacağını ve devamının da geleceğini düşünüyorum.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.