‘Suda dans eden bir gökkuşağı’: Büyük Set Resifi’nde battaniye ahtapotuna rastlandı

miRBey

Aktif Üye
‘Suda dans eden bir gökkuşağı’: Büyük Set Resifi’nde battaniye ahtapotuna rastlandı
Avustralya Büyük Set Resifi’nde incelemeler yapan deniz biyologu Jacinta Shackleton, Lady Elliot Adası açıklarında çok nadir rastlanan battaniye ahtapotuyla karşılaştı.

Gökkuşağına benzetilen renkleriyle deniz canlıları içinde en büyüleyici görselliklerden birine sahip olan lakin canlı haliyle doğal ortamında çok ender görülen bu sıradışı battaniye ahtapotu Shackleton’ı şaşkınlığa uğrattı.

Ahtapotu birinci gördüğünde uzun yüzgeçli yavru bir balık olabileceğini düşündüğünü lakin yaklaşınca dişi bir ahtapot olduğunu fark ettiğini söyleyen Shackleton, “Büyük bir sevinç ve heyecan hissine kapıldım. Şnorkelimden ‘bu bir battaniye ahtapotu’ diye bağırıyordum. O kadar heyecanlıydım ki, derine dalıp ahtapotu görüntüye almak için nefesimi tutmakta kuvvetlik çektim” dedi.

A very rare sighting!
Marine biologist @jacintashackleton was at the right place at the right time to capture footage of the extremely rare 'rainbow-like' blanket octopus on the Great Barrier Reef.
📷
by @jacintaskackleton #LovetheReef #EyeontheReef #GreatBarrierReef pic.twitter.com/poDAIdSdhB

— Great Barrier Reef Marine Park Authority (@gbrmarinepark) January 13, 2022

Battaniye ahtapotları birinci kere 21 yıl evvel Ribbon Resifi’nde canlı olarak Victoria Müzesi’nin deniz omurgasızları kısmında üst seviye küratör olarak misyon yapan Dr Julian Finn ve meslektaşları tarafınca görülmüştü.

Finn, Yeni Zelanda Deniz ve Tatlı Su Araştırmaları Mecmuası‘nde yayınlanan makalesinde battaniye ahtapotlarının ‘mikroskobik olmayan bir hayvanda cinsi çiftyapılılığın en uç örneği’ olduklarını belirtmişti. Zira dişi battaniye ahtapotların uzunluğu 2 metreye ulaşırken, erkek battaniye ahtapotların uzunluğu en çok 2.4 santimetreye kadar gelişebiliyor.

Öte yandan, erkek battaniye ahtapotları dişileri büyüleyici kılan renkli örtüsüne de sahip olamıyor.

İki cinsiyet içindeki bu büyük farkı, battaniye ahtapotunun kendini savunmak için geliştirdiği düşünülüyor.

Shackleton, Avustralya Büyük Set Resifi’nde inceleme yaptığı alanda daha evvel üç kere battaniye ahtapotu görülmüş olabileceğini kaydetti. Battaniye ahtapotları ekseriyetle açık okyanuslarda yaşadığı için resifte birden epeyce sefer görülmeleri, keşfi daha da olağan dışı kılıyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.