UUİ uzayda istikametini kaybetti, Rusya’ya ilişkin kısmın motorları devreye sokuldu

miRBey

Aktif Üye
UUİ uzayda istikametini kaybetti, Rusya’ya ilişkin kısmın motorları devreye sokuldu
NASA’nın yayınladığı kozmonotların denetim merkezi ile gerçekleştirdiği konuşmaların kayıtlarına göre Rus kozmonot Anton Şkaplerov, “(İstasyonun ABD’ye ilişkin bölümünden) Meslektaşlarımızdan istikametin kaybedildiğine ait acil durum bildirisi aldık” sözlerini kullandı.

Moskova bölgesindeki denetim merkezinden uzmansa Soyuz MS-18 uzay aracının motorları test edilirken istasyonun istikametini kaybettiğini tabir etti.

Tarafının olağan hale getirilmesi için istasyonun Rusya’ya ilişkin kısmındaki motorlar harekete geçirildi.

Roscosmos’a bağlı olan Rus Roket ve Uzay Şirketi Energiya’dan yapılan açıklamada, “Rusya’ya ilişkin kısmının ana operasyon denetim kümesinin aksiyonları yardımıyla istasyonun tarafı süratlice bir daha bulundu” tabirleri kullanıldı.

‘Mürettebatın hayatını tehlikeye atacak bir durum yoktu’

Roscosmos’tan yapılan açıklamada durumun mürettebatın ömrünü tehlikeye atmadığı açıklandı.

ABD’nin denetim merkezi, Soyuz aracının motorlarının test sırasında kapanmadığını, fakat yalnızca yakıt tüketim sonuna ulaştığında durduğunu kestirim ediyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.