Otomobil üretiminde insansı robotlar: BMW ve Figure işbirliği yapıyor

Draqon

Aktif Üye
Robotik şirketi Figure ve otomobil şirketi BMW, daha doğrusu Spartanburg, Güney Carolina'daki BMW Manufacturing Corporation'ın ABD şubesi, insansı robot Şekil 01'in otomobil üretiminde nasıl kullanılabileceğini ortaklaşa araştırmak için bir anlaşma imzaladı. Figure bunu perşembe günü duyurdu. BMW'nin düşüncelerine göre robot, genel amaçlı bir robot olarak esnek bir şekilde kullanılabilir ve böylece maliyetten tasarruf edilebilir.

Reklamcılık

İnsansı robotlar, üretimde insanlar tarafından gerçekleştirilemeyecek kadar tehlikeli, aptalca, zor ve zahmetli süreçleri otomatikleştirebiliyor. Aynı zamanda insan şekli, insanlar için tasarlanmış çalışma ortamlarında kullanılmasına olanak sağlar. Böylece çalışma ortamının özel olarak bir robotun kullanımı için dönüştürülmesine gerek kalmaz. Bu, insan çalışanların üzerindeki iş yükünü azaltır ve otomatikleştirilemeyen veya o kadar da kolay olmayan görevlere konsantre olmalarına olanak tanır.

Otomobil üretimi için insansı robot

BMW Manufacturing ve Figure arasındaki anlaşma, ilk aşamada “dönüm noktasına dayalı bir yaklaşım” gerektiriyor. İşbirliğinin ilk aşaması, Şekil 01 veya sonraki versiyonların otomobil üretiminde nasıl kullanılabileceğini netleştirmek. Bu amaçla kesin kullanım durumları belirlenmelidir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra robot ikinci aşamada kullanıma uygun hale getirilir. Her iki şirket de yapay zeka, robot kontrolü, üretim sanallaştırması ve robot entegrasyonu konularında sürekli iyileştirmeler elde etmek için birlikte çalışmak istiyor. Daha sonra robotun yavaş yavaş Spartanburg'daki BMW üretim tesisine yerleştirilmesi planlanıyor.

“Otomotiv endüstrisi ve onunla birlikte araç üretimi de hızla gelişiyor. BMW İmalatı, sektör lideri ve yenilikçi olarak geleceğimizi ilerletmek için yenilikçi teknolojileri üretim sistemlerimize entegre etmeye çalışıyor. Evrensel robotların kullanımı, üretkenliği daha verimli hale getirme potansiyeline sahiptir. BMW İmalat Başkanı ve CEO'su Dr. Robert Engelhorn, “Müşterilerimizin artan ihtiyaçlarını karşılamak ve ekibimizin önümüzdeki dönüşüme odaklanmasını sağlamak için” diyor.

Ayrıca robotların imalatta kullanılmasının başka birçok avantajı da olması muhtemeldir. İnsansı robotlar asla yorulmaz, neredeyse günün her saatinde çalışır ve maliyeti düşüktür. Genel amaçlı robotlar olduğundan üretimin farklı noktalarında esnek bir şekilde kullanılabilirler. Özellikle yeni üretim hatları daha hızlı kurularak devreye alınabiliyor.

Şekil 01, Tesla'nın çok amaçlı robotu Optimus Bot ile doğrudan rekabet halindedir. Optimus teknik olarak benzer seviyededir. Tesla, başlangıçta kendi elektrikli araç üretiminde kullanmak için kendisine farklı beceriler öğretmeye kararlıdır. Ayrıca robotun, laboratuvarlarda, özel evlerde ve uzay araştırmalarında kullanım gibi endüstriyel kullanımın ötesinde diğer uygulama alanlarına da uygun olması gerekiyor.

(olb)

Haberin Sonu