Raspberry Pi OS: Güncelleme daha yeni çekirdek ve düzeltmeler getiriyor

Draqon

Aktif Üye
Raspberry Pi projesi, Raspberry Pi OS işletim sisteminin güncellenmiş bir sürümünü yayınladı. Web tarayıcıları gibi güncellenen paketlerin yanı sıra çekirdeği de güncel hale getirir.

Reklamcılık

Geliştiriciler hassas sürüm bakımı gerçekleştirdiler; Kitap kurdu temeline geçiş gibi büyük değişiklikler Raspberry Pi OS 2024-03-12 sürüm notlarında bulunmuyor. Değişiklikler arasında öne çıkan ise artık mümkün olan EEPROM güncellemesidir. raspi-config veya yeni donanım yazılımı sürümü ve mevcut çekirdek 6.6.20.

Pek çok küçük iyileştirme içeren Raspberry Pi OS

Geliştiriciler özellikle birçok küçük şeyi geliştirdiler. Kapatma asistanı, oturumu kapattığınızda tüm kullanıcı işlemlerini kapatır. VNC sunucusu Wayvnc artık systemd'nin kontrolü altındadır ve daha fazla VNC istemcisiyle uyumlu olmalıdır. Bluetooth ve ağ menüleri daha hızlı açılır. Fare imleci artık sürükle ve bırak işlemi sırasında değişiyor ve hiçbir ses cihazı bağlı olmadığında görev çubuğundaki ses simgesi gizleniyor.

Güç kaynağındaki kısa süreli düşüşlerin tespiti (karartma tespiti) düzeltildi. Sürükle ve bırak işlemleri sırasında yanlış dosyalar dosya yöneticisinde taşınmış olabilir ve güncelleme aynı zamanda birden fazla onay iletişim kutusunun üst üste gelmesine neden olabilecek bir hatayı da düzeltir. Web tarayıcısı Chromium artık 122.0.6261.89 sürümünde, Firefox ise 123.0 sürümüyle birlikte geliyor.

Halen Debian Bullseye'ı temel alan eski sürümler de güncellemeler aldı. Sürüm notlarına göre güncellenmiş ürün yazılımı ve Linux çekirdeği 6.1.21 ile birlikte geliyorlar.

Raspberry Pi işletim sistemini çalışma sırasında güncellemek istiyorsanız komutları kullanabilirsiniz. sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade Komut satırını kullanarak popüler tek kartlı bilgisayarları güncelleyin. Raspberry Pi indirme sayfasında da çeşitli kurulum görselleri mevcuttur. Ancak Raspberry Pi Imager ile kurulum özellikle kolaydır.

Geçen yılın ekim ayının ortasında, Raspberry Pi işletim sistemi yeni Debian 12 tabanına (kod adı Bookworm) taşındı. Sonuç olarak geliştiriciler tüm altyapıyı güncel hale getirdi.

(DMK)

Haberin Sonu